Wróć do strony głównej
Aktualności | 15.09.2023

Na UMW powstaje Centrum Badań Omicznych

Własna aparatura, najlepsi eksperci i rozwój nowych technik badawczych, od genomiki, poprzez proteomikę po metabolomikę – to główne założenia Centrum Badań Omicznych, powstającego na UMW. Będzie to jednostka odrębna (niezależna od katedr, zakładów czy klinik), wspierająca wszystkich naukowców i klinicystów uczelni w prowadzeniu zaawansowanych badań. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem społeczności UMW.

– Jest to inwestycja ze środków własnych uczelni, o fundamentalnym znaczeniu dla nas wszystkich, wpisana w strategię UMW – mówił rektor UMW prof. Piotr Ponikowski, podczas spotkania 15 września, zorganizowanego w celu zapoznania całej społeczności UMW z projektem. Miało ono formę hybrydową. Część stacjonarna odbyła się w auli im. Kuczyńskiego na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211. Jednocześnie poprzez transmisję online założenia centrum omicznego mógł poznać każdy zainteresowany.

Prof. Piotr Ponikowski podkreślił, że czas już skończyć epokę wypożyczania sprzętu do badań (bo taniej) i czekania w kolejkach, by skorzystać z laboratoriów w innych ośrodkach. Centrum zapewni pracownikom UMW dostęp do badań omicznych w ramach macierzystej uczelni. 

Prorektor ds. nauki prof. Piotr Dzięgiel przypomniał, że nigdy dotąd UMW nie miał tak wysokiej pozycji naukowej, jak obecnie. Jest to zatem doskonały punkt wyjścia do kolejnych kroków.

– Mamy przepustkę do starania się w 2025 roku o status uczelni badawczej – powiedział prorektor ds. nauki. – Zastanawiając się nad tym, co zrobić, by doprowadzić do jeszcze wyższego poziomu naukowego, w licznych dyskusjach pojawiał się jeden wniosek. Tylko połączenie nauk podstawowych z naukami klinicznymi da efekt przyspieszenia. Mariaż kliniki z nauką daje ogromne możliwości. Temu właśnie służy projekt centrum omicznego, który traktujemy jako przełomowe zadanie dla naszej uczelni.

Liderem projektu jest dr Mariusz Fleszar z Katedry Biochemii i Immunochemii UMW, który wyjaśnił społeczności uczelni, dlaczego badania omiczne są przyszłością medycyny i w jaki sposób będzie funkcjonowało centrum.

– Wyposażenie centrum w niezbędne aparaturę będzie kosztowało blisko 16 mln zł – poinformował dr Mariusz Fleszar. – Będzie to najlepszy sprzęt na świecie, służący zarówno do nauki, jak i diagnostyki. Centrum z założenia ma być wsparciem dla innych jednostek UMW. Nie ma drugiego takiego ośrodka w Polsce, który podchodzi do omiki holistycznie i dysponuje tak ogromną bazą pacjentów, jaką mamy w naszym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Dr Fleszar przedstawił także listę badań omicznych, realizowanych przez pracownikow UMW w ciągu ostatnich pięciu lat. Znalazło się na niej 218 pozycji, co świadczy o potencjale naukowym w tej dziedzinie. 

Ważną częścią omiki są badania genomowe.

– Nie ma nowoczesnej medycyny bez genetyki – przekonywała prof. Maria Sąsiadek, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki UMW, zapewniając, że jej zespół ma wieloletnie doświadczenie w zaawansowanych technikach badawczych, które chce wykorzystać we własnej uczelni. – Badania genomowe są nieodwracalnym kierunkiem medycyny. Informacja genetyczna leży u podstaw naszego istnienia, dlatego wykorzystywana jest w każdej dziedzinie medycznej, łącznie z chirurgią urazową. Wprowadzenie genetyki do klinik stanowi przełom, pozwalając nie tylko na identyfikację chorób, ale i wdrażanie terapii celowanych.

Prof. Małgorzata Krzystek-Korpacka, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Immunochemii UMW zauważyła, że rzeczywistość naukowa w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Nie wystarczą już doniesienia zjazdowe ani pojedyncze publikacje.

– W cenie są badania wieloaspektowe, w których badacze nie tylko identyfikują problem, ale też proponują rozwiązania – powiedziała. – W odróżnieniu od innych typów uczelni, uniwersytet medyczny ma do takich badań wyjątkowe warunki. Mamy zarówno klinicystów, którzy identyfikują problemy, jak i teoretyków, którzy zaproponują rozwiązanie.

Prof. Julita Kulbacka, kierująca Katedrą i Zakładem Biologii Molekularnej i Komórkowej UMW zwróciła uwagę na jeszcze jedną korzyść z powstania Centrum Badań Omicznych dla naukowców i uczelni:

– Skończy się ścieżka, którą wielu z nas dotąd musiało się poruszać – podsumowała. – To nie my będziemy podróżować po świecie, by robić badania naukowe, ale właśnie do nas będą przyjeżdżać naukowcy ze świata.

Fot. Tomasz Modrzejewski/UMW

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 15.09.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 20.09.2023