Nagrody Phytochemical Society of Europe
Nagrody Phytochemical Society of Europe dla Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej!
Dr Monika Bielecka, adiunkt w Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej oraz Kajetan Grzelka, student farmacji i podopieczny dr.hab. Sylwestra Ślusarczyka jako stypendysta NCN w projekcie SONATA, zostali wyróżnieni nagrodami za najlepsze wystąpienia podczas dorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Fitochemicznego (Phytochemical Society of Europe) "Natural Products in Drug Discovery and Development – Advances and Perspectives", które odbyło się w Jassach (Rumunia). Brawurowy wykład pani dr Bieleckiej pt. "Metabolomics-guided transcriptomic approach to elucidate the biosynthesis of tanshinones in two species of Salvia subg. Perovskia", którego współautorami byli Marta Stafiniak, Bartosz Pencakowski, Sylwester Ślusarczyk, Jan P. Jastrzębski, Łukasz Paukszto, Łukasz Łaczmański i Adam Matkowski, otrzymał nagrodę w kategorii ustnych wystąpień (best oral presentation). Pan Kajetan Grzelka, nagrodzony w kategorii studentów (PSE Young Scientists Award and Travel Grant), wygłosił wykład pod intrygującym tytułem "Scutellaria baicalensis (Baikal Skullcap) growth and synthesis of secondary metabolites increased by electroporation".
UMW był reprezentowany przez dziesięcioro uczestników z K. Biologii i Biotechnologii i K. Mikrobiologii Farmaceutycznej, a wszystkie prezentacje spotkały się z aplauzem blisko 200 zgromadzonych naukowców z 30 krajów.