Wróć do strony głównej
Aktualności | 10.03.2023

Najbardziej wpływowa kobieta w ochronie zdrowia

Najbardziej wpływową kobietą w ochronie zdrowia została dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW. Kierownik naszej Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim plebiscycie "Kobieta Rynku Zdrowia", a nagrodę wręczył jej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbyło się 9 marca br. podczas wieczornej gali towarzyszącej VIII edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w Katowicach. HCC to jedna z największych w Polsce debat, poświęcona ochronie zdrowia, w której uczestniczą m.in. ludzie świata medycyny, nauki, administracji samorządowej, biznesu i organizacji pozarządowych.

Konkurs "Kobieta Rynku Zdrowia" odbywał się po raz pierwszy. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele redakcji branżowego wydawnictwa "Rynek Zdrowia", otrzymało kilkaset zgłoszeń, spośród których wybrało 50. najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia, a następnie finałową dziesiątkę. Na czele zestawienia znalazła się dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej naszej uczelni, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

- Pojęcie bycia wpływowym można interpretować bardzo prosto: jako możliwość wywierania wpływu na otaczającą rzeczywistość. W przypadku systemu ochrony zdrowia jest to na pewno możliwość współuczestniczenia w procesie decyzyjnym wprowadzania określonych zmian, nowych rozwiązań - powiedziała laureatka nagrody i dodała: - Kobiecie nie jest łatwo, dlatego, że życie kobiety to sztuka wyborów. Jeśli wybiera karierę, spotyka się z oskarżeniami, że zaniedbuje rodzinę. Jeśli wybiera rodzinę, to jest oskarżana, że nie dba o swój rozwój. Łączenie tego oznacza ogromną pracę i wysiłek. Bardzo się cieszę, że mimo wszystko, jest nas naprawdę dużo. Nas, czyli kobiet, które decydują się na tę niełatwa drogę łączenia życia rodzinnego i ciężkiej pracy.

W gronie laureatek plebiscytu "Kobieta Rynku Zdrowia" znalazły się m.in. lekarki, pielęgniarki, dyrektorki, dziennikarki, posłanki, prawniczki i managerki, które mają realny wpływ na kształtowanie sektora zdrowotnego w Polsce.

Oprac. na podstawie "Rynek Zdrowia"
Fot. PTWP/materiały organizatora

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 10.03.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 10.03.2023