Aktualności | 21.12.2023

Nasza doktorantka w TopMinds 2024

Julia Karska, doktorantka w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu weźmie udział w prestiżowym programie TopMinds 2024, organizowanym przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

TopMinds to program mentoringowy skierowany do młodych polskich naukowców (studentów i doktorantów). O udział w nim mogą starać się osoby wyróżniające na polu naukowym, pełne pasji i ambicji, stawiające nie tylko na sukces w środowisku akademickim, ale również nieustanny rozwój.

W ramach TopMinds odbywają się spotkania mentoringowe, warsztaty i szkolenia, w czasie których uczestnicy programu planują ścieżki kariery naukowej, uczą się, jak osiągać cele czy budować markę osobistą. Tych kilka miesięcy jest dla nich czasem zdobywania wiedzy i samorozwoju.

Do tegorocznej edycji programu TopMinds wpłynęły 122 zgłoszenia, z których wybrano 47 osób, które zostały zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne, a następnie 25, które wzięły udział w spotkaniu finałowym. O ich wyborze zadecydowały m.in. motywacja i predyspozycje, przekonujący i spójny opis celu oraz oczekiwanych rezultatów, podejście do kariery akademickiej oraz plany zawodowe i rozwojowe na najbliższe lata.

Ostatecznie do programu przyjęto 20 młodych uczestników, wśród których jest Julia Karska, absolwentka Wydziału Lekarskiego, studentka I roku Szkoły Doktorskiej UMW.
W ramach przewodu doktorskiego w Katedrze Psychiatrii oraz Katedrze Biologii Molekularnej i Komórkowej UMW Julia realizuje badanie "Ekspresja antygenów powierzchniowych przez jednojądrzaste komórki krwi obwodowej u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii deficytowej".
Na koncie ma publikacje naukowe oraz wystąpienia na konferencjach. Była nagradzana m.in. na Studenckiej Konferencji Endokrynologicznej ("Hormony a otyłość - jak silny to związek?"), Studenckiej Konferencji Endokrynologiczno-Gastroeneterologicznej ("Motyle w brzuchu") czy Międzynarodowej Konferencji "Program służby zdrowia wobec Człowieka w medycynie paliatywnej i opiece hospicyjnej. Aspekt medyczny, filozoficzny, etyczny, prawny i kulturowy". Dodatkowo uczestniczyła w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje" (projekt "Wpływ nutraceutyków na kancerogenne działanie smogu"), a obecnie angażuje się w kampanię Mów o sobie.
Od czterech jest dziennikarką-wolontariuszką w Akademickim Radiu Luz, w którym od roku prowadzi autorską audycję poświęconą muzyce japońskiej. Poza tym w wolnym czasie pomaga Stowarzyszeniu na Rzecz Bezdomnych Zwierząt "Omyczek".

Mentorką Julii, zgodnie z jej wyborem, została dr hab. Sabina Górska, prof. PAN, kierownik Laboratorium Immunobiologii Mikrobiomu Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

Inicjatorami TopMinds są Stowarzyszenie Top 500 Innovators, które zrzesza naukowców, przedsiębiorców a także specjalistów z zakresu transferu technologii i komercjalizacji oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, która umożliwia wymianę naukową i kulturową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

TopMinds

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 21.12.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 21.12.2023