


Nasza przedstawicielka w składzie AMUiA
Jedną z siedmiu osób, które w ramach tegorocznej rekrutacji dołączyły do Akademii Młodych Uczonych i Artystów, jest Julia Karska, studentka II roku Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Oficjalne powołanie na pięcioletnią kadencję otrzymała podczas Święta Nauki we Wrocławiu.
Akademia Młodych Uczonych i Artystów (AMUiA) zrzesza młodych ludzi (do 35 roku życia), którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami i są zainteresowani współpracą z przedstawicielami różnych dziedzin nauki i sztuki. Akademia powstała w 2010 roku, stawiając sobie za cel stworzenie we wrocławskim środowisku akademickim miejsca umożliwiającego niezależny i samodzielny rozwój.
Członkostwo w AMUiA daje m.in. szansę nawiązania współpracy badawczej i budowania ponaddziedzinowych zespołów, zdobycia finansowania projektów i wspólnego starania o granty, promocji wyników własnych badań naukowych czy wpływania na politykę i przyszłość naukową oraz edukacyjną miasta i regionu.
Julia Karska ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski, a obecnie jest studentką II roku Szkoły Doktorskiej UMW. W ramach przewodu realizuje badanie "Ekspresja antygenów powierzchniowych przez jednojądrzaste komórki krwi obwodowej u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii deficytowej" w Katedrze i Klinice Psychiatrii UMW oraz Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.
Skąd pomysł, aby kandydować do Akademii Młodych Uczonych i Artystów? – To unikalna jednostka łącząca młodych ludzi, którzy reprezentują przeróżne dyscypliny. Z jednej strony, będąc doktorantką i badaczką zaburzeń psychicznych, z drugiej redaktorką radiową w dziale muzycznym oraz współpracowniczką audiowizualnego kolektywu Późno czuję, że dobrze znam lokalne środowiska: naukowe i artystyczne. Wiem, że mają ogromny potencjał i szkoda byłoby nie połączyć ich sił w jeden think-tank oraz wyjść z efektami tej współpracy do mieszkańców Wrocławia – wyjaśnia Julia Karska.
Doktorantka UMW, mając doświadczenie zdobyte m.in. w programie mentoringowym TopMinds, wierzy że najbardziej innowacyjne pomysły powstają wówczas, gdy o problemach społecznych dyskutują fachowcy z różnych dziedzin. – Wtedy najlepiej widać, że te problemy są wielowymiarowe i nie sposób rozwiązać ich bez połączenia różnych kompetencji – dodaje Julia.
W AMUiA młoda badaczka chciałaby realizować projekty dotyczące zdrowia psychicznego w kontekście komunikacyjnym, filozoficznym, artystycznym oraz oczywiście naukowym.
– Zależy mi, aby wrocławska społeczność była świadoma pełnego obrazu zaburzeń psychicznych, weszła na chwilę w przysłowiowe buty osób cierpiących na nie, nauczyła się empatycznie komunikować i ostatecznie integrować. A wszystko to w atmosferze warsztatowej, pełnej paneli dyskusyjnych z przedstawicielami świata nauki i sztuki, a może i elementami wystawowymi czy konkursami – tłumaczy przedstawicielka UMW.
Fot. Tomasz Walów