Aktualności | 07.12.2022

Nasza uczelnia przystąpiła do EUA

UMW dołączył do grona uczelni zrzeszonych w European University Association (EUA). - Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci przez europejskie środowisko naukowe, co świadczy o tym, że jesteśmy uniwersytetem, który ma duży potencjał - mówi prof. Marzena Dominiak, prorektor ds. strategii rozwoju uczelni.

Wśród członków European University Association jest ponad 850 uczelni (studiuje na nich około 17 mln osób) oraz krajowe stowarzyszenia rektorów i instytucje zaangażowane w działalność naukowo-badawczą. Oznacza to, że EUA jest największą organizacją w Europie, która reprezentuje szkoły wyższe.

EUA ma na celu wspieranie rozwoju uczelni oraz dbanie o ich interesy poprzez udział w procesie bolońskim i wywieranie wpływu na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, realizacji badań oraz wspierania innowacji.

Uczelnie należące do EUA mają możliwość szerokiej współpracy międzynarodowej, wymiany poglądów i doświadczeń akademickich, a także udziału we wspólnych projektach i organizacji wydarzeń naukowych. Przynależność do stowarzyszenia daje też szansę na zwiększenie mobilności pracowników naukowo-dydaktycznych oraz studentów.

- Jako członek European University Association zyskamy dodatkowe możliwości nawiązywania kontaktów oraz prezentowania naszych dokonań na arenie międzynarodowej. Poza tym obecność w EUA to perspektywa udziału w nowych aktywnościach naukowych i badawczych – dodaje prof. Marzena Dominiak.

EUA powstało w 2001 r. z połączenia Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich i Konfederacji Konferencji Rektorów Unii Europejskiej.

Autor: Data utworzenia: 07.12.2022 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 23.02.2024