
Nowe kierunki studiów, nowe możliwości zawodowe
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – najlepsza uczelnia w kraju oferuje 12 kierunków w języku polskim i 3 w języku angielskim. W tym są aż 4 nowości, które łączą najwyższą jakość kształcenia z atrakcyjnymi możliwościami zawodowymi i naukowymi. Wśród nich jest biologia medyczna (I stopnia), elektroradiologia (I stopnia), pielęgniarstwo w języku angielskim (I stopnia) oraz ratownictwo medyczne (II stopnia).
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu po raz kolejny znalazł się w prestiżowym rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR), który ocenia uczelnie na całym świecie pod kątem jakości kształcenia, zaangażowania naukowego i umiędzynarodowienia. Miano najlepszej uczelni medycznej w kraju, to nie tylko dowód uznania dla kadry akademickiej i studentów, ale także potwierdzenie, że wybór UMW to inwestycja w edukację na najwyższym poziomie.
UMW zaprasza wszystkich kandydatów, którzy chcą zdobywać wiedzę, rozwijać się naukowo i zawodowo. – Jesteśmy najlepszą uczelnią w Polsce, więc czekamy na najlepszych, najbardziej zaangażowanych i zafascynowanych swoim przyszłym zawodem kandydatów – podkreśla prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oferuje szeroki wachlarz kierunków. Na kandydatów czeka 1320 miejsca na studiach stacjonarnych jednolitych I stopnia, 280 miejsc na studiach stacjonarnych II stopnia oraz 212 miejsc na studiach stacjonarnych English Division. W ofercie są również studia niestacjonarne. Każdy więc znajdzie dla siebie odpowiednią ścieżkę edukacyjną i zawodową – zarówno przyszły lekarz, farmaceuta, jak i specjalista zdrowia publicznego, analityk danych medycznych czy ekspert innowacyjnych technologii w ochronie zdrowia. Nowością w ofercie są cztery nowe kierunki, które odzwierciedlają dynamiczne zmiany w systemie ochrony zdrowia i nowe oczekiwania pracodawców.
Nowość - biologia medyczna
Biologia medyczna to kierunek interdyscyplinarny, który powstał na styku biologii, farmacji, medycyny i biotechnologii. Współczesna nauka coraz silniej opiera się na integracji tych obszarów, a nowy kierunek odpowiada na potrzeby środowiska naukowego, klinicznego i przemysłu farmaceutycznego.
– Naszym celem było stworzenie programu studiów, który nie tylko przekazuje wiedzę, ale przede wszystkim uczy jej praktycznego zastosowania w środowisku badawczo-klinicznym – tłumaczy współautorka programu studiów dr inż. Dagmara Baczyńska, prof. UMW, z Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej.
Absolwenci będą osobami o szerokich kompetencjach naukowych, analitycznych i technicznych, zwłaszcza w kontekście analiz molekularnych, opracowywania metod badawczych i interpretacji wyników. Będą rozumieć dane generowane przez nowoczesne technologie i potrafić je właściwie zinterpretować.
- To propozycja dla tych, którzy chcą współtworzyć przyszłość precyzyjnej medycyny oraz być częścią dynamicznie rozwijającego się świata nauk biomedycznych – podsumowuje dr hab. Marcin Mączyński, prof. UMW, dziekan Wydziału Farmaceutycznego.
Nowość - elektroradiologia
Elektroradiologia to kierunek studiów, który łączy kompetencje z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, fizyki medycznej, inżynierii i informatyki. To kierunek oferujący uzyskanie praktycznych umiejętności, niezbędnych do wykonywania badań diagnostycznych i obsługi nowoczesnej aparatury wykorzystującej promieniowanie jonizujące i niejonizujące.
- Dynamiczny rozwój technologii stosowanych w diagnostyce obrazowej i radioterapii, włącznie z metodami opartymi na sztucznej inteligencji, oraz zmiany regulacyjne dotyczące warunków realizacji świadczeń zdrowotnych w zakresie diagnostyki obrazowej, sprawiają, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych elektroradiologów w placówkach medycznych stale rośnie – podkreśla dr hab. Łukasz Rypicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowi
Zawód elektroradiologa zapewnia możliwość pracy z nowoczesną aparaturą medyczną, w interdyscyplinarnych zespołach, szerokie perspektywy zawodowe w kraju i za granicą oraz udział w procesie diagnostyczno-terapeutycznym i bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług medycznych.
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu dysponuje nowoczesnym zapleczem dydaktycznym i badawczym; pracują tu wysokiej klasy specjaliści z bogatym doświadczeniem klinicznym – dodaje dr hab. Łukasz Rypicz.
Nowość: Pielęgniarstwo w języku angielskim
UMW jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, która w zeszłym roku powołała oddzielny wydział, gdzie można studiować pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Nowością od nadchodzącego roku akademickiego będzie na także możliwość studiowania pielęgniarstwa w języku angielskim, co w Polsce wciąż jest rzadkością.
-Nasza anglojęzyczna oferta skierowana jest przede wszystkim do studentów międzynarodowych, którzy pragną zdobyć wysokiej jakości wykształcenie medyczne w Polsce. UMW przyjmuje studentów z różnych zakątków świata, oferując im nie tylko znakomite warunki do nauki, ale także bogate doświadczenia kulturowe. Studiowanie w języku angielskim otwiera drzwi do globalnych możliwości zawodowych i umożliwia łatwiejszą integrację na międzynarodowych rynkach pracy – zaznacza prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz, dziekan Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa.
Program w języku angielskim jest również idealny dla polskich studentów, którzy myślą o karierze międzynarodowej. Znajomość specjalistycznego języka angielskiego jest niezwykle ceniona w medycynie i opiece zdrowotnej. Absolwenci anglojęzycznego programu będą mieli przewagę na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu studiuje obecnie sześciuset studentów z całego świata. Tworzą środowisko międzykulturowe, które wzbogaca uczelnię. Uczą się od siebie nawzajem, nawiązują międzynarodowe kontakty, a absolwenci UMW odnoszą sukcesy na całym świecie.
Nowość: Ratownictwo medyczne II stopnia
Studia II stopnia na kierunku ratownictwo medyczne kierujemy do ratowników, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i rozwijać się w tej ważnej, przyszłościowej dziedzinie – Program został opracowany w oparciu o najnowsze standardy i technologie, dając studentom możliwość zdobycia zaawansowanych umiejętności medycznych z zakresu nowoczesnych metod diagnostycznych i interwencyjnych - mówi dr hab. Anna Rozensztrauch, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW.
W nowym standardzie kształcenia na studiach II stopnia uwzględniono m.in. obszerny blok poświęcony przygotowaniu ratowników do pracy naukowej oraz rozwijaniu kompetencji badawczych.
– Wynika to z założenia, że ratownik medyczny, poza sprawnym działaniem w sytuacjach nagłych, powinien mieć możliwość włączania się w projekty naukowo-badawcze, w tym prowadzone na arenie międzynarodowej oraz przekładania ich wyników na usprawnianie systemu. Dzięki temu staje się nie tylko odbiorcą wypracowanych rozwiązań, ale także ich inicjatorem i współtwórcą nowych technologii w praktyce zawodowej – wyjaśnia dr hab. Anna Rozensztrauch.
Kierunek lekarski w filli UMW w Wałbrzychu – studia w kameralnym środowisku
Filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Wałbrzychu to propozycja studiowania kierunku lekarskiego w bardziej kameralnym środowisku. Otwarcie pięciu klinik (chirurgii, hematologii i onkologii, medycyny ogólnej, pediatrii oraz chirurgii twarzowo-szczękowej) w szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu to kolejny krok w rozwoju filii wałbrzyskiej, która staje się pełnoprawnym i kompetencyjnie samodzielnym ośrodkiem akademickim. Docelowo powstanie 15 klinik a klinika ginekologii i położnictwa będzie tworzona w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. E. Biernackiego w Wałbrzychu. Filia oferuje więc edukację na najwyższym poziomie, odpowiadającą zarówno krajowym, jak i europejskim standardom.
– Mamy na miejscu nowocześnie wyposażone pracownie, bibliotekę, nowy stół wirtualny do nauki anatomii, a więc lepszą aparaturę niż wiele uczelni w Polsce. Ale najważniejsze jest to, że pracujemy w małych, kameralnych grupach, więc każdy student ma praktycznie nieograniczony dostęp zarówno do sprzętu, jaki i do pacjentów –zaznacza Beata Sobieszczańska, dziekan filii UMW w Wałbrzychu.
"Młoda Nauka" – naukowy start już od pierwszego dnia na uczelni
Nowo przyjęci studenci mogą przystąpić do programu "Młoda Nauka", który jest flagowym projektem UMW dotyczącym rozwoju młodych naukowców pod skrzydłami mentorów.
– Mamy dla naszych nowych adeptów program, który umożliwia im rozwój naukowy od pierwszych dni studiowania na uczelni. Stawiamy na indywidualną pracę mistrz-uczeń, wspieramy w planowaniu ścieżki kariery, zachęcamy do działalności w kołach naukowych i udziału w międzynarodowych projektach – mówi prof. Julita Kulbacka, pełnomocnik rektora ds. programu "Młoda Nauka".
W ramach programu studenci mogą:
- zgłosić się po indywidualnego mentora naukowego już od pierwszego roku,
- ubiegać się o nano granty na udział w konferencjach, warsztatach i badaniach,
- wziąć udział w tworzeniu scientific clubs,
- współpracować z ośrodkami zagranicznymi, w tym w ramach staży i wymian międzynarodowych,
- skorzystać z administracyjnego wsparcia nauki, które pozwala skupić się wyłącznie na badaniach i rozwoju osobistym.
– Finalistom i laureatom olimpiad chemicznych, biologicznych i matematycznych oferujemy więcej niż tylko miejsce na studiach. Proponujemy indywidualny tok studiów, osobistego mentora, stypendium rektora na start, 20 proc. zniżki na akademik i darmowy dostęp do platformy nauki języków – wylicza lek. Wojciech Szlasa, pełnomocnik rektora ds. programu "Młoda Nauka".
Wdrożeniowe prace dyplomowe – nauka, która działa w praktyce
Studenci UMW mają możliwość tworzenia prac licencjackich i magisterskich o charakterze wdrożeniowym, łączących teorię z praktyką. W ramach tych projektów młodzi naukowcy rozwiązują realne problemy społeczne, zdrowotne lub organizacyjne, a ich pomysły trafiają bezpośrednio do instytucji, z którymi współpracuje UMW. Mogą to być ośrodki zdrowia, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe czy firmy prywatne, które – jak wskazuje sama nazwa programu – wdrażają innowacyjne rozwiązania zaprojektowane przez studentów.
Z tej możliwości mogą skorzystać studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu, Wydziału Farmaceutycznego, Fizjoterapii oraz Pielęgniarstwa i Położnictwa. To wyjątkowa szansa, by już na etapie studiów mieć wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej, skuteczność terapii, organizację systemu czy zdrowie lokalnych społeczności.
Limity przyjęć na studia stacjonarne
Studia jednolite:
- kierunek lekarski - 330 miejsc we Wrocławiu
- kierunek lekarski filia UMW w Wałbrzychu - 50 miejsc
- kierunek lekarsko-dentystyczny - 52 miejsca
- farmacja - 150 miejsc
- analityka medyczna - 100 miejsc
- fizjoterapia - 100 miejsc
Studia I stopnia:
- pielęgniarstwo - 150 miejsc
- położnictwo - 80 miejsc
- dietetyka - 100 miejsc
- zdrowie publiczne - 50 miejsc
- ratownictwo medyczne - 72 miejsca
- elektroradiologia – NOWOŚĆ! - 50 miejsc
- biologia medyczna – NOWOŚĆ! – 36 miejsc
Studia II stopnia:
- pielęgniarstwo - 65 miejsc
- położnictwo - 55 miejsc
- dietetyka - 60 miejsc
- zdrowie publiczne - 50 miejsc
- ratownictwo medyczne - NOWOŚĆ! - 50 miejsc
Studia w języku angielskim:
- Medicine – kierunek lekarski - 140 miejsc
- Dentistry – kierunek lekarsko-dentystyczny - 24 miejsca
- Nursing – kierunek pielęgniarstwo NOWOŚĆ! - 48 miejsc
Najważniejsze daty I naboru – lipiec 2025
- Elektroniczna rejestracja kandydatów w I naborze: - do 11.07.2025 (do godz. 11:59)
- Brak zaksięgowanej opłaty rekrutacyjnej do dnia 11 lipca 2025 r. skutkuje niedopuszczeniem kandydata do dalszych etapów rekrutacji. Liczy się data wpływu na konto Uczelni.
- Ogłoszenie wyników matur uzyskanych w Polsce - 08.07.2025
Listy rekrutacyjne -14.07.2025, o godz. 11:59
*Listy rekrutacyjne publikowane na stronie internetowej uczelni (według kodu rejestracyjnego ID z IRK) nie stanowią wiążącego wykazu, podawane są w celach informacyjnych.
*Dokumentem wiążącym są listy rekrutacyjne kandydatów zamieszczane na tablicach ogłoszeń przed dziekanatami właściwych wydziałów.
5. I lista zakwalifikowanych do przyjęcia -14.07.2025, około godz. 14:30
*Ogłoszenie dwóch list kandydatów:
- listy rankingowej I naboru (lista publikowana tylko raz, zawierająca wszystkich kandydatów, którzy spełnili warunki rekrutacji i dostępna w niezmiennej formie przez cały okres procesu rekrutacyjnego danego naboru na stronie internetowej uczelni oraz w siedzibie odpowiedniej KR),
- I listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na I rok studiów.
6. Składanie dokumentów przez kandydatów z I listy zakwalifikowanych do przyjęcia - od 15.07.2025 do 17.07.2025
7. II lista zakwalifikowanych do przyjęcia - 17.07.2025, po godz. 14:00
*Ogłoszenie I listy osób przyjętych na I rok studiów (z I listy zakwalifikowanych) oraz opublikowanie II listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na I rok studiów.
Szczegółowe informacje dla kandydatów a studia znajdują się na stronie: rekrutacja.umw.edu.pl