Wróć do strony głównej
Aktualności | 05.01.2024

Nowe symulatory stomatologiczne

Dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zakupił osiem symulatorów stomatologicznych, z których będą korzystali studenci kierunku lekarsko-dentystycznego. Inwestycja kosztowała prawie 3 mln 450 tys. zł.

Symulatory wyposażone są w precyzyjne podzespoły dotykowe oraz graficzne, co umożliwia oglądanie i dotykanie przedmiotów w wymiarach rzeczywistych. Pomaga to przyszłym lekarzom szkolić precyzyjne umiejętności psychomotoryczne na niewielkich obiektach. Dzięki technologii haptycznej student widzi procedurę na ekranie urządzenia używając okularów 3D, a jednocześnie odczuwa ruchy i opór tkanek podczas pracy. 

Wirtualne narzędzia rotacyjne pomagają uczyć ich prawidłowego trzymania oraz trenować ogólną zręczność manualną, widzenie pośrednie, preparację ubytków, szlifowanie zębów pod korony protetyczne, leczenie endodontyczne oraz procedury pediatryczne.

Badania naukowe wykazały, że umiejętności nabyte podczas szkolenia z wykorzystaniem symulatorów przekładają się na rzeczywiste zabiegi w warunkach klinicznych. Ich zaletą jest także możliwość wykorzystania do oceny umiejętności praktycznych studentów w ramach tzw. Obiektywnego Ustrukturyzowanego Egzaminu Klinicznego (OSCE ) podczas ewaluacji efektów uczenia się.

Dodatkowo ze środków uczelni zakupiono stację roboczą instruktora do symulatora, serwer oraz dedykowany wózek do przemieszczania symulatorów.

MZ

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 05.01.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 05.01.2024