Wróć do strony głównej
Aktualności | 13.05.2024

Ogromny sukces UMW

Ranking CWUR potwierdza - Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu najlepszą polską uczelnią medyczną. 

UMW po raz kolejny odnotował awans w Center for World University Rankings (CWUR). To jeden z kluczowych zagranicznych rankingów uczelni. W najnowszym, opublikowanym 13 maja, nasza uczelnia awansowała na pierwsze miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce. Jest też najwyżej notowaną uczelnią z Wrocławia.

- To ogromny sukces, zwłaszcza w przypadku uczelni sprofilowanej. Mamy ograniczoną liczbę kierunków kształcenia i dyscyplin naukowych w porównaniu z potężnymi uniwersytetami czy politechnikami. Tak wysokie miejsce Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu to potwierdzenie jakości - podkreśla prof. Piotr Ponikowski.

Rektor UMW i najdłużej obecny na liście najczęściej cytowanych naukowców świata przedstawiciel Polski dodaje, że wysokie pozycje potwierdzają kierunek rozwoju konsekwentnie realizowany przez ostatnie lata. To zwiększa naszą widoczność w świecie, uwiarygadnia w relacjach w zagranicznymi partnerami. Nie mam wątpliwości, że projekt medycznej uczelni badawczej, nad którym pracujemy, podporządkowane mu zmiany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i wkraczająca w naszą codzienność kliniczną sztuczna inteligencja, która daje nam zupełnie nową perspektywę, jeszcze ten rozwój przyspieszą - zapowiada prof. Ponikowski.

W rankingu sklasyfikowano 41 polskich szkół wyższych i instytutów badawczych, UMW znalazł się w tym zestawieniu na 8 pozycji, awansując o dwie. Wrocławska uczelnia ogólnie zajmuje 893 pozycję spośród blisko 21 tysięcy uwzględnionych w zestawieniu jednostek, co plasuje ją w grupie 4,3% najlepszych uczelni świata.

Metodologia rankingu Center for World University Rankings (CWUR) opiera się na ocenie jakości kształcenia, zatrudnienia absolwentów, jakości kadry naukowej oraz wyników badawczych uniwersytetów na całym świecie, bez polegania na ankietach i danych dostarczanych przez uczelnie.

CWUR wykorzystuje obiektywne wskaźniki do oceny uczelni podzielone na cztery obszary:

  1. Edukacja: oparta na sukcesie akademickim absolwentów uniwersytetu, mierzona względem wielkości uniwersytetu (25%)
  2. Zatrudnienie: oparte na zawodowym sukcesie absolwentów uniwersytetu, mierzonym względem wielkości uniwersytetu (25%)
  3. Kadra naukowa: mierzona liczbą członków kadry naukowej, którzy otrzymali najwyższe akademickie wyróżnienia (10%)
  4. Liczba publikacji naukowych (10%)
  5. Liczba publikacji naukowych pojawiających się w najważniejszych i najbardziej wpływowych czasopismach (10%)
  6. Liczba wysoko cytowanych publikacji (10%)

Szczegółowe informacje na temat rankingu znajdują się na stronie >>

Fot. Tomasz Modrzejewski, Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 13.05.2024 Autor edycji: Katarzyna Sudnik Data edycji: 13.05.2024