Wróć do strony głównej
Aktualności | 30.10.2023

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przygotowało czwarte wydanie publikacji "Samodzielni pracownicy nauki związani z medycyną na wrocławskich cmentarzach". W ten sposób uczelnia upamiętnia związane z nią osoby.

- Odwiedzając dowolny wrocławski cmentarz, często zadajemy sobie pytanie: "Czy spoczywa tu ktoś związany z naszą uczelnią?". Czasem nawet pamiętamy jakieś nazwisko, ale tego, gdzie znajduje się konkretny grób, już raczej nie. Nasza publikacja jest odpowiedzią na to właśnie pytanie - mówią autorzy przewodnika.

W czwartym, zaktualizowanym wydaniu zostały uzupełnione informacje na temat nieżyjących rektorów, prorektorów, dziekanów, prodziekanów, dyrektorów oddziałów stomatologii i pediatrii oraz doktorów honoris causa UMW. Jednocześnie wydawnictwo kontynuuje prace nad rejestrem obejmującym wszystkich kierowników samodzielnych jednostek uczelni (katedr, klinik i zakładów). W najnowszym przewodniku znajduje się lista osób pełniących te funkcje do momentu zmiany struktury uczelni w 1970 r., czyli powołania instytutów. Kolejne edycje zostaną rozszerzone o nazwiska kierowników samodzielnych jednostek oraz wszystkich samodzielnych pracowników nauki związanych z medycyną.

Aktualnie w publikacji zawarte są informacje o 142 osobach, z których najwięcej, bo ponad 60, spoczywa na cmentarzu przy ul. Bujwida. Kolejnych 66 pochowanych jest poza Wrocławiem.

Książka "Samodzielni pracownicy nauki związani z medycyną na wrocławskich cmentarzach" nie ma charakteru publikacji naukowej i nie posiada nawet numeru ISBN, ponieważ w zamierzeniu autorów praca nad nią nigdy się nie skończy i nigdy nie powstanie jej ostateczna wersja...

Samodzielni pracownicy nauki związani z medycyną na wrocławskich cmentarzach - do pobrania >>

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 30.10.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 04.11.2023