Aktualności | 25.10.2022

Popularyzator z pasją

W ścisłym gronie finalistów konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce, znalazł się dr Paweł Gawłowski – p.o. kierownik Pracowni Innowacyjnej Edukacji Medycznej Centrum Symulacji Medycznej, pełnomocnik rektora ds.  wdrażania nowoczesnych narzędzi dydaktycznych oraz ds. do spraw realizacji programu „akcjAEDukacyjna – UMED dla serca". Jury doceniło go w kategorii Naukowiec.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, celem konkursu Popularyzator Nauki „jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową”.

Dr Paweł Gawłowski to prawdziwy popularyzator z pasją. Nieprzerwanie od 24 lat zajmuje się przekazywaniem innym zagadnień związanych z pierwszą pomocą i ratownictwem medycznym, a także z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jego odbiorcami są wszystkie grupy wiekowe – zaczynając od dzieci w wieku przedszkolnym, a kończąc na seniorach. Dr Gawłowski był wielokrotnie doceniany za swoją działalność, m.in. przez organizatorów Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – jako  jeden z 25 najlepszych popularyzatorów nauki został zaproszony do nagrania specjalnego podcastu na 25-lecie Festiwalu. W roku 2019 otrzymał główną nagrodę w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia w dziedzinie „Nauka” za wdrażanie wirtualnej rzeczywistości do nauczania pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. Organizował też wydarzenia popularyzatorskie dla mieszkańców – pikniki rodzinne, festyny, spotkania z nauką, konferencje z rodzaju „eksperci dla mieszkańca”.

Do finału XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki weszło 17 osób, zespołów, instytucji i przedstawicieli mediów. W kategorii Naukowiec finalistów jest zaledwie czterech.  Zwycięzców  poznamy 9 grudnia, a działalność finalistów będzie prezentowana w serwisie Nauka w Polsce.

Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 25.10.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 28.10.2022