Wróć do strony głównej
Aktualności | 25.03.2024

"Porusz serce" - 19 defibrylatorów dla szkół

W ramach kampanii „Porusz serce” 15 szkół średnich i podstawowych otrzyma defibrylatory. Urządzenie to zwiększa szansę na przywrócenie akcji serca w momencie jego zatrzymania.

Pierwszą szkołą, która w ramach kampanii „Porusz serce” otrzymała defibrylatory, są Lotnicze Zakłady Naukowe przy ul. Kiełczowskiej 43. W piątek 22 marca w auli oprócz otrzymania sprzętu uczniowie LZN zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy. 

W tym samym dniu, 22 marca, defibrylatory (inaczej sprzęt AED) otrzymały również:

  • X LO im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu;
  • XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Przekazanie sprzętu jest częścią kampanii „Porusz serce”, prowadzonej wspólnie przez Uniwersytet Medyczny i Urząd Miejski Wrocławia. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości uczniów i mieszkańców Wrocławia na temat pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. – Zaprosiliśmy przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do naszego Centrum Symulacji Medycznej. Pokazaliśmy, jak należy uczyć dzieci i młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy oraz jakie są w tym obszarze najnowsze trendy. Następnie wraz z Departamentem Edukacji zebraliśmy informację zwrotną od szkół, jakie mają potrzeby – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski. 

Do tej pory uczniowie wrocławskich szkół mogli uczyć się pierwszej pomocy na blisko 400 fantomach. W placówkach było też ok. 80 defibrylatorów szkoleniowych i ratowniczych. – Dzięki zajęciom i szkoleniom prowadzonym w naszych placówkach chcemy sprawić, by uczniowie nie bali się udzielać pierwszej pomocy i wiedzieli, jak korzystać m.in. z defibrylatorów. Mamy też nadzieję, że tę wiedzę będą przekazywać dalej wśród znajomych i rodziny – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

– Sprzęt AED może być używany zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Przyczyn zatrzymania krążenia jest wiele – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski. – Z jednej strony są to wady genetyczne, ukryte choroby serca, o których młody człowiek nie zdaje sobie sprawy, a ujawniają się w sposób gwałtowny. Ale przyczyną zatrzymania krążenia może być też uraz głowy prowadzący do utraty przytomności i niedrożności dróg oddechowych. - Trzeba mieć odwagę i gotowość do udzielania pierwszej pomocy. Najgorsze, co możemy zrobić to nie podejmować akcji ratunkowej. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy oswajać młodych ludzi i pokazywać, że jest to prosta czynność. Z drugiej strony budować w ich świadomości współodpowiedzialność za siebie i innych – prof. Robert Zymliński z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

mat. prasowe UM Wrocław i UMW

fot. T.Modrzejewski

Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 25.03.2024 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 26.03.2024