Aktualności | 16.06.2023

Prace nad utworzeniem filii na finiszu

Filia Uniwersytetu Medycznego powstanie w murach Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Porozumienie w tej sprawie podpisali rektorzy uczelni w obecności i przy poparciu prezydenta Wałbrzycha dr. Romana Szełemeja.

Podpisanie porozumienia z wałbrzyską uczelnią jest jednym z kluczowych elementów w procesie tworzenia filii UMW w Wałbrzychu. – W murach tej szkoły będziemy kształcić naszych studentów, na początku myślimy o 50 osobach. Podpisaliśmy dzisiaj list intencyjny, aby móc wykorzystywać tutejszą bazę – mówił prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Oferujemy swoją bazę lokalową i dydaktyczną, w tym budowane Centrum Symulacji Medycznych. Kształcimy już bowiem na kierunkach związanych z medycyną, czyli pielęgniarstwie I stopnia, a dodatkowo planujemy otworzenie pielęgniarstwa II stopnia i ratownictwa medycznego. Pod tym kątem jesteśmy bardzo komplementarni. Uniwersytet Medyczny wniesie swój potencjał naukowy, badawczy i dydaktyczny, co buduje zintegrowany model kształcenia w naukach medycznych – podkreślał prof. Robert Wiszniowski, rektor Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

Swoje wsparcie między innymi w zakresie zakwaterowania studentów i pracowników dydaktycznych zadeklarowały także władze Wałbrzycha.

– We wszelkich możliwych aspektach będziemy wspierać to porozumienie. Zadeklarowaliśmy między innymi mieszkania dla pracowników dydaktycznych i daleko idącą pomoc w każdym wymiarze. To dla Wałbrzycha absolutnie priorytetowy program. Sytuacja kadrowa w służbie zdrowia nie jest trudna, tylko absolutnie dramatyczna, katastrofalna. Zarówno samorządy, jak i uczelnie medyczne podejmują decyzje mające poprawić sytuację – zapewnił dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. List intencyjny z miastem Wałbrzych został podpisany 7 czerwca 2023 r.

Dzisiejsze porozumienie to kolejny krok do skutecznego zrealizowania projektu utworzenia filii i budowy silnych sojuszy w regionie. Zaledwie dwa dni wcześniej władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podpisały porozumienie w sprawie współpracy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Strony nawiązały współpracę partnerską w zakresie działalności dydaktycznej i rozwojowej oraz działalności naukowej, badawczej i realizacji wspólnych projektów w zakresie związanym z funkcjonowaniem przyszłej filii uczelni w Wałbrzychu. Zgodnie z listem intencyjnym będą wspólnie konsultować program i koncepcję kształcenia na kierunku lekarskim celem doskonalenia i uwzględnienia potrzeb społeczno-gospodarczych.

– Podpisanie listu intencyjnego z WSSE Invest-Park jest kolejnym ważnym elementem wspierającym proces utworzenia filii UMW i kształcenia kadr medycznych w Wałbrzychu. Nasza współpraca partnerska pozwoli na wypracowanie programu i koncepcji kształcenia na kierunku lekarskim z uwzględnieniem potrzeb społeczno-gospodarczych mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Uniwersytet Medyczny ze swoją ponad 70-letnią tradycją, jest gwarantem wysokiej jakości tych działań – stwierdziła prorektor ds. studentów i dydaktyki prof. Agnieszka Piwowar.

fot. Materiały prasowe UM Wałbrzych i WSSE Invest Park

Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 16.06.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 25.06.2023