Wróć do strony głównej
Aktualności | 06.02.2024

Prof. Marek Ziętek uniewinniony

Ta batalia trwała 10 lat. 6 lutego 2024 wrocławski sąd oczyścił byłego rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z zarzutów przekroczenia uprawnień, niegospodarności i działania na szkodę uczelni. Prof. Marek Ziętek nie krył radości z wyroku.

Sprawa dotyczyła umorzenia pakietu większościowego, który Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu posiadał w spółce Data Techno Park. Według aktu oskarżenia, na takie działania, rektor nie miał wymaganej prawem zgody ministra skarbu państwa, zaś przez działania rektora uczelnia nie mogła decydować o dalszych losach firmy i straciła kontrolę nad spółką.

Prowadząca sprawę sędzia podkreślała, że prof. Marek Ziętek działał na podstawie posiadanej opinii prawnej. Zgodnie z nią, na umorzenie udziałów rektor nie potrzebował zgody ministra. Sędzia zwróciła uwagę, że przestępstwo przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków zakłada działanie umyślne, którego w tym przypadku sąd się nie dopatrzył.

Prof. Marek Ziętek nie krył radości z wyroku. Nie ukrywał także, że ta radość pomieszana jest z goryczą - przez ostatnie lata przeszedł gehennę, która bardzo wiele go kosztowała. - W pewnym środowisku, osoba dość popularna jaką byłem, zostaje oskarżona, o różne niecne czyny i działanie na szkodę uniwersytetu, któremu poświęciłem lata i któremu zawdzięczam wszystko. Cieszę się - ze względu na siebie i ze względu na moją Alma Mater - podsumował były rektor UMW.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

Tagi #umw
Autor: Monika Maziak Data utworzenia: 06.02.2024 Autor edycji: Monika Maziak Data edycji: 07.02.2024