Wróć do strony głównej
Aktualności | 18.11.2022

Prof. Ponikowski w rankingu Highly Cited Researchers

Po raz kolejny opublikowany został ranking Highly Cited Researchers. W gronie najczęściej cytowanych naukowców świata w 2022 roku ponownie znalazł się prof. Piotr Ponikowski. Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w prestiżowym zestawieniu plasuje się niezmiennie od 2016 roku.

- Z zainteresowaniem obserwuję zmiany, które pojawiają się w zestawieniu. Cieszę się, że grono polskich lekarzy niezmiennie odnotowuje tu swoją obecność. Prof. Piotra Rutkowskiego darzę bardzo dużym szacunkiem i myślę, że nie ma przypadku w tym, że to kardiologia i onkologia właśnie znalazły odzwierciedlenie w cytowaniach. To najpoważniejsze wyzwania zdrowotne, z którym mierzy się obecnie medycyna. Cieszę się, że nasze prace naukowe są inspirujące dla koleżanek i kolegów na całym świecie. Wynikają z gruntownych badań, które nie zawsze łatwo sprzedać w mediach, ale niewątpliwie odpowiadają na żywotne potrzeby naszych pacjentów. Dzięki temu lepiej leczymy, a koniec końców to jest celem naszych działań – podkreśla prof. Piotr Ponikowski. I dodaje, że w gronie laureatów jest jeszcze jedna osoba związana z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu – prof. Stefan Anker, na co dzień pracujący w berlińskim Charitè jest także profesorem wizytującym wrocławskiej Uczelni.

- To zestawienie wpisuje się w pewien trend, który zauważamy ostatnio na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Pokazuje on rosnącą pozycję Uczelni w międzynarodowych zestawieniach – pierwsze miejsce w Polsce w THE – World University Ranking, obecność na liście szanghajskiej, ostatnio opublikowane zestawienie 2% TOP przygotowane przez Uniwersytet Stanforda, gdzie znalazło się blisko 30 reprezentantów UMW. To cykl działań pokazujący, że realizujemy naukę znaczącą i zauważaną. To dla mnie niezwykle ważne, bo dążenie do doskonałości w obszarze nauki to jeden z priorytetów tej kadencji – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Prof. Piotr Ponikowski jest lekarzem, kardiologiem, dyrektorem Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W placówce rozwijane są nowatorskie metody leczenia. W listopadzie specjaliści z Instytutu Chorób Serca przeprowadzili pierwsze w Polsce zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z zastosowaniem systemu elektrofizjologicznego. A wszystko to pod czujnym okiem prof. Carstena Tschoepe z Charité - Universitätsmedizin Berlin, który jest światowym ekspertem w tej dziedzinie i profesorem wizytującym w Instytucie Chorób Serca UMW.

Link do filmu Pierwsze w Polsce zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego - YouTube

Prof. Ponikowski działa w wielu towarzystwach naukowych w Polsce i za granicą. Jest między innymi laureatem polsko-niemieckiej nagrody naukowej przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) za wybitne osiągnięcia naukowe będące owocem współpracy niemiecko-polskiej.

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 18.11.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 22.11.2022