Aktualności | 21.11.2023

Prof. Thomas H. Marwick z Australii - profesorem wizytującym w Zakładzie Obrazowania Sercowo-Naczyniowego

Z przyjemnością informujemy, że Prof. Thomas H. Marwick dołączył do pracowników naukowych Zakładu Obrazowania Układu Sercowo-Naczyniowego Instytutu Chorób Serca pod kierownictwem prof. Wojciecha Kosmali.
Prof. Marwick jest profesorem kardiologii i światowej klasy ekspertem w dziedzinie echokardiografii. Obecnie pełni funkcję dyrektora Baker Heart and Diabetes Research Institute w Melbourne, Australia, jednocześnie pracując jako kardiolog w Alfred Hospital w Melbourne oraz Royal Hobart Hospital w Hobart oraz jako profesor badawczy w Menzies Institute for Medical Research, University of Tasmania w Hobart.
W trakcie swojej bogatej kariery naukowej i zawodowej prof. Marwick pracował także w Universite Catholique de Louvain w Brukseli, Belgia, St Mary's Hospital Medical School w Londynie, Wielka Brytania, University of Queensland, Princess Alexandra Hospital w Brisbane, Australia oraz w Heart and Vascular Institute and Imaging Institute, Cleveland Clinic w Cleveland, USA.
Prof. Marwick jest uznawany za jednego w najwybitniejszych na świecie naukowców zajmujących się obrazowaniem układu sercowo-naczyniowego. Jest autorem ponad 900 publikacji pełnotekstowych cytowanych prawie 60 000 razy. Był opiekunem 49 doktorantów (postgraduate students) i 20 habilitantów (postdoctoral fellows). Jest liderem/członkiem komitetów redagujących rekomendacje echokardiograficzne:
- Current Indications and Future Directions in Strain Echocardiography Working Group
- Initiative to Standardize Deformation Imaging Working Group
- EAE/ASE recommendations for image acquisition and display using three-dimensional echocardiography
- Recommendations on the use of echocardiography in adult hypertension: A report from the European Association of Cardiovascular Imaging (EACVI) and the American Society of Echocardiography (ASE).
Jest redaktorem/współautorem podręczników American Society of Echocardiography: ASE’s Comprehensive Echocardiography i ASE’s Comprehensive Strain Imaging.
Prof. Marwick pełni presiżowe funkcje edytorskie: zastępcy redaktora naczelnego w JACC-Cardiovascular Imaging (czasopismo numer 1 na świecie w domenie obrazowania sercowo-naczyniowego), edytora pomocniczego w Journal of the American College of Cardiology, czy edytora gościnnego w Circulation i Circulation Cardiovascular Imaging.
Od kilkunastu lat prof. Marwick współpracuje z naszym uniwersytetem, a główne tematy wspólnych działań naukowych to:
•    kardiomiopatie metaboliczne, interwencje behawioralne w otyłości, interwencje farmakologiczne w zespole metabolicznym i otyłości;
•    kliniczne i przedkliniczne stadium niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory (HFpEF);
•    optymalizacja funkcji serca u chorych po wszczepieniu sztucznego rozrusznika serca;
•    znaczenie oceny funkcji lewej komory za pomocą odkształcenia podłużnego w nadciśnieniu tętniczym;
•    ustalanie wartości normatywnych dla odkształcenia podłużnego lewej komory;
•    kardiotoksyczność onkoterapii

Autor: Aleksandra Erbert Data utworzenia: 21.11.2023 Autor edycji: Aleksandra Erbert Data edycji: 21.11.2023