Wróć do strony głównej
Aktualności | 06.07.2022

Program szkoleń dla pielęgniarek realizowany w USK

Eksperci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK przygotowali specjalistyczne szkolenie dla pielęgniarek i pielęgniarzy w zakresie niewydolności serca. Opracowane na jego potrzeby materiały powstawały także z myślą o pacjentach.

- To szkolenie jest elementem większej całości. W ramach programu STEP ONE realizowanego przez Instytut Chorób Serca USK opracowaliśmy materiały szkoleniowe oraz materiały edukacyjne dla pielęgniarek, ale też – co szczególnie ważne dla efektów – pacjentów chorych na niewydolność serca. Edukacja prozdrowotna jest kluczowa, im więcej Polacy dowiedzą się o tej chorobie, tym lepiej będą jej przeciwdziałać, a my będziemy mieli mniej chorych – podkreśla prof. Izabella Uchmanowicz kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego UMW, odpowiadająca za organizację pracy pielęgniarskiej w Instytucie Chorób Serca.

Materiały przygotowali eksperci o międzynarodowym uznaniu. Działania objął patronatem rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – prof. Piotr Ponikowski – twórca europejskich zaleceń, jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata. Prof. Izabella Uchmanowicz i prof. Ewa A. Jankowska intensywnie działają w strukturach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Współtworzą realizowane w innych krajach programy i działania, by potem dobre wzorce wprowadzać w Polsce. 


- Współpracowaliśmy ze specjalistami z kilku obszarów: wsparcie naszych kardiologów było niezwykle cenne, mogliśmy liczyć na pomoc psychologa dzięki udziałowi prof. Remigiusza Szczepanowskiego. Mam też ogromne szczęście pracować na co dzień z doskonałym zespołem pielęgniarskim. W ten projekt szczególnie zaangażowane były dr Magdalena Lisiak, dr Marta Wleklik. Cieszę się, że młode pokolenie tak jednoznacznie pokazuje, że zawód pielęgniarki/pielęgniarza to dziś ogromne możliwości rozwoju, także naukowego. Dla osób, które chcą realizować się zawodowo pod wieloma aspektami Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest miejscem idealnym – podkreśla prof. Uchmanowicz.


fot. Tomasz Walów

I właśnie w USK w czerwcu odbyło się kolejne szkolenie dla pielęgniarek w celu certyfikacji pielęgniarek niewydolności serca. Co ciekawe – certyfikację można zdobyć online. Z tej możliwości skorzystało wiele pielęgniarek w Europie Wschodniej i krajach nadbałtyckich. Polska dołączyła do tego grona.

Materiały szkoleniowe są dostępne na stronie internetowej - Pomoce dla Pacjenta | Educardio (umw.edu.pl) Można je pobrać w formacie pdf.

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 06.07.2022 Autor edycji: Maciej Hałoń Data edycji: 31.08.2022