Wróć do strony głównej
Aktualności | 05.10.2022

Rok akademicki 2022/2023 oficjalnie rozpoczęty

W pięknym wnętrzu Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego 5 października br. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Wszystko przebiegało zgodnie z tradycją: był orszak, poczet sztandarowy, symboliczna immatrykulacja reprezentantów studentów wszystkich wydziałów, nagrody i liczni goście. Jak zwykle inaugurację uświetnił chór UMW Medici Cantantes pod przewodnictwem Magdaleny Wojtas, który odśpiewał  m.in. studencką pieśń Gaedemamus igitur.

Dołożymy wszelkich starań, byście państwo godnie i bezpiecznie przeszli przez następne, być może trudne a nawet  kryzysowe miesiące – zadeklarował rektor UMW prof. dr hab. Piotr Ponikowski, zwracając się w przemówieniu otwierającym rok akademicki do pracownikow UMW. – Dbałość o każdego pracownika Uniwersytetu Medycznego stawiam dziś na miejscu pierwszym.  Mamy świadomość, że pieniądze skierowane do nas z ministerstwa na pewno nie spełnią oczekiwań i dlatego chcę państwa zapewnić, że wszystkie dodatkowe środki, które otrzymamy i te, które uda się nam zaoszczędzić przeznaczymy na podniesienie wynagrodzeń.

Rektor podkreślał, że pracownicy uczelni powinni czuć, że są najważniejsi, niezależnie od tego, czy prowadzą badania naukowe, uczą studentów, pracują w bibliotece, obsłudze technicznej czy administracji. Każdy z nich ma bowiem swój wkład w rozwój UMW.

Nowy rok akademicki na UMW rozpoczyna 1650 nowych studentów 12 kierunków. Rektor podziękował im za to, że wybrali uczelnię, na którą dostają się najlepsi kandydaci. Zapewnił także, że UMW chce dla nich zmieniać sposób uczenia, by wchodzili do wymagającego zawodu jak najlepiej przygotowani praktycznie.

– Macie możliwość uczenia się od wielu wybitnych klinicystów, więc korzystajcie z tego – zachęcał prof. dr hab. Piotr Ponikowski.  – Nie tylko na zajęciach. Poszukujcie możliwości rozwoju. Bądźcie aktywni i wymagający. Wykorzystajcie ten czas najlepiej jak to tylko możliwe. Szukajcie swojej drogi, mistrzów i przyjaźni, które przetrwają całe życie.

Zgodnie z tradycją UMW, podczas uroczystej inauguracji nagrodzono najlepszego absolwenta Medalem im. Hirszfelda. Za rok 2021/2022 otrzymał go lek. Mateusz Malina z Wydziału Lekarskiego, który uzyskał imponującą średnią ocen 4,81.

 Inauguracja roku to święto całej uczelni, ale też doskonały moment, by podziękować jej pracownikom i przekazać wyrazy uznania. Z rąk wicewojewody Jarosława Kresy Srebrny Krzyż Zasługi odebrał dr Tomasz Pytrus, a Medal za Długoletnią Służbę otrzymała prof. dr hab. Jolanta Saczko. Prof. dr hab. Stanisław Budrewicz został odznaczony przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Wykład inauguracyjny wygłosił gość specjalny – rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Nowak. Nosił on tytuł „COVID-19 a nowy ład społeczno-gospodarczy”, ale wybitny ekonomista wyszedł daleko poza kwestie wpływu pandemii na naszą rzeczywistość. Przywołał też inne wydarzenia, które zburzyły porządek świata, jaki jeszcze kilkanaście lat temu wydawał się nam niezagrożony. To m.in. światowy krach finansowy, atak na World Trade Center czy agresja Rosji na Ukrainę, które w równym stopniu, co SARS-Cov-2 zachwiały naszym poczuciem bezpieczeństwa, pokazały ludzką bezsilność i być może na zawsze zmieniły relacje między ludźmi.

AG/UMW

Fot. T.Walów

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 05.10.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 18.10.2022