Wróć do strony głównej
Aktualności | 18.10.2016

Rośliny w farmacji i żywieniu

Młodzi naukowcy z całego świata dyskutowali na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej o roli składników roślinnych w farmacji i żywieniu człowieka. Sympozjum zgromadziło ponad 120 osób z 20 krajów.

W międzynarodowym sympozjum poświęconym badaniom surowców roślinnych stosowanych w farmacji i żywieniu człowieka – International Young Scientists Symposium „Plants in Pharmacy & Nutrition 2016” – wzięli udział głównie młodzi badacze surowców roślinnych, niektórzy z nich przyjechali do Wrocławia ze swoimi naukowymi opiekunami.


Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów plenarnych wybitnych naukowców z całego świata. Prof. Matthias Hamburger z Uniwersytetu w Bazylei, prezydent Society of Medicinal Plants and Natural Product Research, wieloletni redaktor naczelny prestiżowego czasopisma "Planta Medica", światowej sławy ekspert w dziedzinie badań składników bioaktywnych roślin leczniczych przedstawił temat pt. „Discovery and characterization of pharmacologically and toxicologically relevant natural products In medicinal plants”. 

Prof. Ian A. Graham z Uniwersytetu w Yorku, dyrektor naukowy Centre for Novel Agricultural Products, Fellow of the Royal Society, osiągający ogromne sukcesy w badaniach nad molekularną hodowlą roślin leczniczych i jadalnych, odkrywca między innymi kompleksów genowych, kodujących ostatnie etapów biosyntezy morfiny i kodeiny w maku lekarskim, wygłosił wykład pt. „Molecular breeding of medicinal crops and discoveries along the way”.

W gościnnych murach Nowej Farmacji przy ul. Borowskiej 211 swoje prace w formie ustnej oraz w formie posterów zaprezentowali autorzy z licznych ośrodków naukowych w kraju oraz uczestnicy z Chorwacji, Estonii, Grecji, Iranu, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji,  Rumunii, Szwecji, Turcji, Tunezji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.


Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dwa praktyczne warsztaty dla młodych naukowców (w dowolnym wieku) z zakresu technik ekstrakcyjnych i przygotowania próbek analitycznych oraz prowadzony przez prof. Komarnytskiego „Mobile Discovery – in Search of New Antibiotics”.



Sympozjum  zostało zorganizowane przez pracowników naukowych jednostek Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej: Zakładów - Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, Biotechnologii Farmaceutycznej, Katedry i Zakładu Bromatologii i Dietetyki, Zakładu Farmacji Przemysłowej oraz przez studentów i opiekunów kół naukowych działających przy tych jednostkach. Współorganizatorem sympozjum była także Fundacja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Patronat nad sympozjum objęło Association of Medicinal & Aromatic Plants of Eastern and South-Eastern Europe, a także  pani dziekan Wydziału Farmaceutycznego  z Oddziałem Analityki Medycznej – prof. dr hab. Halina Grajeta.
Więcej informacji znaleźć można na stronie
http://www.ppn.umed.wroc.pl/

Szczegółowa relacja.
 

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 18.10.2016 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 21.10.2016