Aktualności | 02.10.2022

Rozpoczęliśmy rok akademicki 2022/2023

1 października słowa słynnej pieśni żaków - Gaudeamus igitur wybrzmiały w murach reprezentacyjnej Auli Leopoldina, Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym samym wrocławskie uczelnie uroczyście zainaugurowały rok akademicki 2022/2023.

W przemówieniu otwierającym prof. dr hab. Krystian Kiełb przewodniczący kolegium KRUWIO (Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola) mówił o wojnie w Ukrainie, która spowodowała zmianę wartości, problemach gospodarczych, wysokiej inflacji, ubożeniu społeczeństwa, w tym akademickiego, czy rosnących kosztach energii i zagrożeniach z tym związanych.

– Finalizujemy prace nad preferencyjnymi taryfami energii – zapewniał obecny na uroczystości Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Chcę Państwa zapewnić, że nikt nie zostanie sam w trudnej sytuacji, a rząd pracuje nad działaniami osłonowymi – dodał.

Minister Niedzielski podkreślał wagę czekających nas w nowym roku akademickim wyzwań. – Zadań, które stoją przed nami jest bardzo dużo. Ten rok jest rokiem absolutnie rekordowym, mamy największą liczbę studentów od dziesięcioleci. Zobowiązuje nas to do utrzymania jakości kształcenia, a także rozwoju infrastruktury. A tu nie tracimy tempa pomimo licznych zawirowań ekonomicznych – mówił Niedzielski. Przykładem tego będą ogłoszone w najbliższy poniedziałek wyniki konkursu dla szpitali pediatrycznych. Część ze szpitali będzie mogła przebudować swoją infrastrukturę, to alokacja przekraczająca wartość 3 mld. złotych. Wrocław także będzie beneficjentem tych środków – podkreślił minister.

Podczas uroczystości wręczono także Wrocławską Nagrodę Naukową. Ustanowił ją w 2016 r. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, „uznając badania interdyscyplinarne za takie, które w szczególny sposób mogą służyć za wzorzec wspólnej pracy środowisk akademickich i artystycznych na rzecz dobra wspólnego, jakim jest rozwój miasta”. Tegorocznymi laureatami tego wyróżnienia zostali prof. Aleksander Weron (Politechnika Wrocławska oraz prof. Michał Jędrzejewski (Akademia Sztuk Pięknych).

Wykład inauguracyjny: Kosmiczny teleskop Jamesa Webba – nowa era w eksploracji Kosmosu, wygłosił prof. Andrzej Pigulski.

Inaugurację zakończył wspólny orszak akademików, który w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych przeszedł spod Uniwersytetu Wrocławskiego na Rynek.

Kulminacyjnym wydarzeniem początku roku akademickiego co roku jest bowiem chóralne odśpiewanie Gaudeamus igitur. Już po raz siedemnasty pod pomnikiem Aleksandra hrabiego Fredry spotkali się rektorzy, przedstawiciele władz miasta i regionu, wykładowcy, studenci, a głównymi artystami były połączone Chóry Akademickie Wrocławia, które w tegorocznej edycji poprowadził Mateusz Kazimierski.

W tym roku na Rynku wystąpiły następujące chóry:

Chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" - dyrygent prof. dr hab. Alan Urbanek

Chór Uniwersytetu Przyrodniczego - dyrygent prof. dr hab. Alan Urbanek

Chór Uniwersytetu Medycznego "Medici Cantantes" - dyrygent Magdalena Wojtas

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego "Ars Cantandi" - dyrygent Anna Grabowska - Borys

Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - dyrygent dr Małgorzata Sapiecha - Muzioł

Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki - dyrygent Maciej Wojciechowski

Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej - dyrygent Anna Sipak

Chór Kameralny "Piu Mosso" - dyrygent Dominik Jarocki

Fot. Tomasz Walów

Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 02.10.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 02.10.2022