Wróć do strony głównej
Aktualności | 07.07.2025

Serce medycyny biło na EXPO 2025

Delegacja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pokonała około 26 tys. km, by spędzić tydzień na Wystawie Światowej Expo 2025 w Japonii. Podczas pobytu w Osace promowała potencjał i możliwości uczelni oraz nawiązywała kontakty. Prezentowała także powstające na UMW Centrum Odkryć Medycznych (COM).

Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) uczestniczyli w Wystawie Światowej Expo 2025 na zaproszenie wicemarszałka województwa dolnośląskiego Michała Rado.

– Propozycja udziału w Expo to niewątpliwie wyraz uznania dla jakości kształcenia, jaką oferuje nasz uniwersytet, najlepsza uczelnia w Polsce według międzynarodowych rankingów – mówi Magdalena Dyderska, koordynatorka ds. programowych powstającego Centrum Odkryć Medycznych UMW. – Do Osaki przywieźliśmy z Wrocławia pasję, wiedzę i odwagę, którymi dzieliliśmy się z całym światem, a także atrakcje związane z tematyką tegorocznego EXPO, która brzmi "Projektowania przyszłego społeczeństwa dla naszego życia". 

Każdy mógł zostać chirurgiem

W przestrzeni warsztatowej Polskiego Pawilonu uczelnia organizowała zajęcia "Chirurgia w Twoich rękach", czyli realistyczne ćwiczenia na modelach imitujących tkanki miękkie, które prowadzili Mateusz Mazurek i Barbara Parol ze Studenckiego Koła Naukowego Clinical and Dissecting Anatomy. 

– Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – twierdzi Wiktoria Król-Cieciorowska, główna specjalistka ds. współpracy z partnerami zewnętrznymi w COM. – Osoby, które uczestniczyły w warsztatach, z zaangażowaniem uczyły się podstawowych technik szycia chirurgicznego z użyciem profesjonalnych narzędzi. Reakcje, otwartość i autentyczne zainteresowanie odwiedzających były dla nas ogromnie wartościowe. 

W rozmowach z odwiedzającymi często powracał temat historycznego związku między Wrocławiem a Japonią, zwłaszcza miedzy wybitnymi chirurgami, prof. Janem Mikuliczem-Radeckim i jego uczniem, prof. Hayarim Miyake. Ich współpraca trwale zapisała się w historii światowej medycyny. – Na EXPO dialog ten był kontynuowany, dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, wierząc, że edukacja tak jak kiedyś, tak i dziś może przekraczać granice – dodaje Wiktoria Król-Cieciorowska.

Pokaz nowoczesnej edukacji 

Atrakcją były również interaktywne treningi z wykorzystaniem zaawansowanego fantoma pediatrycznego HAL Junior, prowadzone przez techników wybranych przez Mariusza Korala, kierownika Centrum Symulacji Medycznej UMW. Katarzyna Masełko i Hubert Kokoszka pokazywali, jak wygląda nowoczesna edukacja, oparta na prawdziwych scenariuszach i szybkim reagowaniu w stanach zagrożenia życia.

– Dzięki realistycznym reakcjom fantoma i zaplanowanym akcjom, takim jak anafilaksja czy hipoglikemia, osoby odwiedzające przestrzeń warsztatową mogły ćwiczyć ocenę stanu dziecka metodą ABCDE oraz reakcje na stany nagłe, tak jak w prawdziwej sytuacji klinicznej. Okazuje się, że naturalistyczne cechy fantoma w wielu osobach wywołały naturalną blokadę przed samym podejściem i reagowaniem, co nie zaskakuje, a jedynie potwierdza, że edukacja jest kluczem do zdrowia – wyjaśnia Magdalena Dyderska.

Zainteresowanie warsztatami wyraził sam Jean-Eric Paquet, ambasador Unii Europejskiej w Japonii i komisarz generalny UE na EXPO 2025, który odwiedził przestrzeń UMW w Pawilonie Polskim. Śledził przebieg symulacji oraz wysłuchał i obejrzał prezentację koncepcji powstającego COM.

O Centrum Odkryć Medycznych, które zostanie otwarte w 2027 roku na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, opowiadały przedstawicielki UMW. – Prezentowałyśmy założenia i pierwsze projekty, łączące dziedzictwo nauki z nowoczesnymi technologiami, narracją przyszłości i troską o człowieka. COM to bowiem miejsce, gdzie edukacja spotka się z wyobraźnią, a innowacje z dialogiem – tłumaczą Magdalena Dyderska i Wiktoria Król-Cieciorowska.

Praktyczne podejście do zdrowia

Delegacja UMW promowała potencjał uczelni także w czasie Dnia Polskiego, w którym uczestniczyły oficjalne delegacje z Polski. Wśród gości byli też przedstawiciele biznesu, którzy przyjechali do Japonii z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW). – Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować praktyczne podejście do zdrowia, które było głównym tematem tegorocznego EXPO – wyjaśnia Magdalena Dyderska.

Uczelnia wzięła też udział w obchodach Dnia Uśmiechu i Życzliwości, czyli dniu z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jurkiem Owsiakiem. Ekipa WOŚP, obecna w Osace, zarażała energią, zaangażowaniem i siłą. – Choć tematyka szeroko pojętego zdrowia przewijała się w trakcie całego naszego pobytu, ten dzień był tego zwieńczeniem – uważa Wiktoria Król-Cieciorowska.

Polski Pawilon na EXPO 2025 zachwycił nie tylko formą, ale i treścią. Obiekt, zaprojektowany przez duet architektów Alicję Kubicką i Borję Martíneza, to nowoczesna, organiczna struktura wyrastająca z idei zrównoważonego rozwoju i troski o człowieka. Drewniana fasada przyciąga wzrok i oddycha razem z odwiedzającymi. 

– Jako przedstawiciele uczelni medycznej szczególnie doceniliśmy strefę Saving Lives, która opowiadała o polskich osiągnięciach dotyczących zdrowia, dobrostanu i relacji człowieka z naturą. Od ziół leczniczych w Spirit Plant, przez medyczne innowacje w Plantation of Ideas po ukojenie przy dźwiękach Fryderyka Chopina – wspominają członkowie delegacji UMW. 

Inspiracje z całego świata

Inspirujące były także pawilony innych państw. Ich różnorodność, kolory, interaktywne rozwiązania i odwaga projektowa tworzyły atmosferę, która pobudzała wyobraźnię i chęć poszukiwań. Wizyty w pawilonach krajów z całego świata prowokowały do międzynarodowych rozmów, nawiązywania współpracy oraz kontynuowania nawiązanych kontaktów i relacji. 

Udział uczelni w EXPO 2025 był możliwy dzięki współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH), Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz partnerami instytucjonalnymi i społecznymi. Pozostałymi partnerami Dolnego Śląska była Ceramika Bolesławiecka, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Miasto Wrocław oraz Narodowe Forum Muzyki. 

Podczas Tygodnia Dolnego Śląska Pawilon Polski odwiedziło ponad 30 tys. osób. Wśród oficjalnych delegacji byli m.in. przedstawiciele Japonii, Tajwanu, Monaco i Arabii Saudyjskiej.

Fot. UMW

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 07.07.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 09.07.2025