





Spotkanie senatorów UMW
Wspomnienie zmarłego prof. Józefa Małolepszego oraz wręczenie przez rektora prof. Piotra Ponikowskiego gratulacji, podziękowań i powołań wypełniło pierwszą część lutowego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Prof. Józef Małolepszy, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu odszedł 5 stycznia br. w wieku 92 lat. Jego sylwetkę przedstawiła dr hab. Marita Nittner-Marszalska.
– W imieniu współpracowników, koleżanek i kolegów, przyjaciół oraz uczniów chciałabym oddać hołd Panu Profesorowi. Może słowo to brzmi patetycznie, ale w przypadku człowieka takiego formatu wydaje się jak najbardziej właściwe – mówiła, wspominając Profesora jako osobę mądrą, rzetelną i szanowaną.
– Był wybitnym nauczycielem, znakomitym lekarzem i naukowcem – dodała. – Posiadał cechy, które predysponowały go do roli szefa i dydaktyka, my z kolei mieliśmy wielki przywilej, aby pracować z nim i uczyć się od niego, nie tylko medycyny. Pamiętamy go jako człowieka konsekwentnego, kategorycznego i restrykcyjnego. Jego nieprzeniknione oblicze budziło nasz respekt, ale wiedzieliśmy, że żywi do nas serdeczne uczucia, tak jak my do niego.
Dr hab. Marita Nittner-Marszalska przypomniała jubileusz 90 urodzin prof. Józefa Małolepszego. – Choć spotkanie odbyło się 20 lat po przejściu Profesora na emeryturę, sala była pełna osób należących do kilku pokoleń jego wychowanków i współpracowników – opowiadała prezentując pamiątkowe zdjęcia.
W dalszej części posiedzenia senatu prof. Piotr Ponikowski wręczył gratulacje. Jako pierwsza odebrała je prof. Kinga Grzech-Leśniak z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UMW – za otrzymanie od Prezydenta RP tytułu naukowego profesora.
Rektor powinszował także ekspertkom, które wojewoda dolnośląska powołała na stanowiska konsultantów: dr hab. Monice Kosackiej, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie chorób płuc oraz dr Monice Morawskiej-Kochman, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej.
Prof. Piotr Ponikowski wspomniał również niedawną wizytę minister zdrowia we Wrocławiu, dziękując dr Monice Mielcarek-Siedziuk, która oprowadzała Izabelę Leszczynę po Katedrze i Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem Pani zaangażowania w zaprezentowanie pracy kliniki, tego jak wygląda codzienność Wasza oraz małych pacjentów i ich opiekunów, a także przedstawienia planów rozwoju Przylądka Nadziei – wyjaśnił.
Wyrazy wdzięczności rektor przekazał też przechodzącej na emeryturę Renacie Słomskiej z Biura Kontroli Wewnętrznej UMW, która 30 lat zawodowego życia spędziła na uczelni.
Uroczystą część spotkania zakończyło wręczenie powołań na pełnomocników rektora ds. opracowania programu "Młoda nauka", które otrzymali prof. Julita Kulbacka oraz lek. Wojciech Szlasa, asystent w Katedrze i Zakładzie Biologii Molekularnej i Komórkowej UMW.
– Zależy nam na stworzeniu optymalnych warunków, ścieżki dla młodych osób, które utożsamiają się z naszą uczelnią i chcą po zakończeniu studiów pracować z nami, zarówno na uczelni, jak i w szpitalu oraz rozwijać się naukowo i klinicznie. Kiedy pojawił się pomysł stworzenia programu, nie mieliśmy wątpliwości, że to właśnie Państwo powinniście podjąć się tego zadania – wytłumaczył prof. Piotr Ponikowski.
Fot. Tomasz Modrzejewski