Wróć do strony głównej
Aktualności | 19.10.2025

Stop fake newsom medycznym!

Jak mówić o zdrowiu skutecznie i wiarygodnie?

Październik był dla Centrum Odkryć Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu miesiącem pełnym inspirujących rozmów o komunikacji, edukacji i odpowiedzialności za słowo. Jednym z ważniejszych wydarzeń była pierwsza edycja konferencji Influence_Med, zorganizowana przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, poświęcona walce z dezinformacją medyczną i nowoczesnym sposobom mówienia o zdrowiu.

Podczas konferencji Centrum Odkryć Medycznych zorganizowało panel dyskusyjny zatytułowany „Zdrowie w trendach – przełomowe sposoby mówienia o badaniach i profilaktyce”, który stał się jednym z medialnych i komentowanych punktów programu.

Rozmowę moderowała Wiola Samborska, Dyrektorka Centrum Odkryć Medycznych, a wśród zaproszonych panelistek i panelistów znalazły się przedstawicielki i przedstawiciel różnych środowisk: polityki, samorządu, mediów, społeczności akademickiej i sztuki:

  • Jolanta Niezgodzka, Posłanka na Sejm RP
  • Joanna Nyczak, Dyrektorka Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia
  • Marta Soja-Bochenek, ekspertka influencer marketingu
  • Adam Pietrzak, aktor, współtwórca grupy teatralnej Układ Formalny
  • Zofia Kuźnik, studentka UMW i influencerka @biophisticated

Każda z osób uczestniczących w dyskusji wniosła odmienną perspektywę: systemową, samorządową, medialną, artystyczną i studencką. Wspólnie zastanawiano się, jak skutecznie docierać z komunikatem o zdrowiu do różnych grup odbiorców i odbiorczyń, jak budować zaufanie w epoce nadmiaru informacji oraz jak odróżniać wiedzę naukową od pseudonaukowego szumu w przestrzeni medialnej.

– Dezinformacja medyczna to jedno z największych zagrożeń współczesności – podkreślała Wiola Samborska, Dyrektorka Centrum Odkryć Medycznych.

– Naszą rolą, jako uczelni i jako Centrum, które łączy naukę z kulturą, jest budowanie wiarygodnych przekazów i tworzenie przestrzeni dialogu między osobami zajmującymi się nauką, ekspertami i ekspertkami, a odbiorcami i odbiorczyniami. Chcemy, by wiedza była nie tylko poprawna merytorycznie, ale też ciekawa i dostępna. To sedno naszej misji. Łączyć naukę z życiem codziennym i inspirować do mądrego korzystania z informacji – podkreśla Dyrektorka COM.

Dyskusja dotyczyła m.in. języka kampanii zdrowotnych, sposobów komunikowania się z młodymi ludźmi i roli emocji w przekazie o profilaktyce. Aktor Adam Pietrzak zwrócił uwagę na to, że teatr jako przestrzeń przeżycia i refleksji może skuteczniej niż tradycyjne kampanie uwrażliwiać na tematy zdrowia psychicznego. Z kolei Zofia Kuźnik, reprezentująca głos młodego pokolenia, mówiła o potrzebie autentyczności i języka bliskiego doświadczeniom osób rówieśniczych.

Dyskusja podczas panelu była dowodem na to, że dialog o zdrowiu może łączyć różne, pozornie odległe światy: medycynę, media, samorząd i sztukę. Wspólnie możemy sprawić, że profilaktyka stanie się modna nie dlatego, że jest trendem, ale dlatego, że ma sens.

Zachęcamy do obejrzenia całego panelu: Stop fake newsom medycznym – panel COM podczas Influence_Med od 2:26:40 

Tagi #com
Autor: Magdalena Dyderska Data utworzenia: 19.10.2025 Autor edycji: Magdalena Dyderska Data edycji: 06.11.2025