Wróć do strony głównej
Aktualności | 21.06.2024

Sukces czasopisma ACEM

Advances in Clinical and Experimental Medicine – anglojęzyczne czasopismo naukowe wydawane przez naszą uczelnię – otrzymało Impact Factor za 2023 rok, który – tak samo jak w zeszłym roku – wynosi 2,1. W dynamicznym środowisku, jakim są czasopisma naukowe, utrzymanie tej samej wartości wskaźnika tak podatnego na nagłe spadki jest samo w sobie istotnym osiągnięciem.

Jednocześnie wg Journal Citation Reports 2024 czasopismo w kategorii Medicine (Research & Experimental) przeszło po raz pierwszy w historii czasopisma z czwartego do trzeciego kwartylu (z Q4 do Q3), co wskazuje na umacniającą się pozycję w środowisku międzynarodowym. Periodyk zajmuje w niej pozycję 118/189.

- Warto wspomnieć, że w kategorii tej awansować jest wyjątkowo trudno. Znajduje się w niej szereg najwyżej notowanych naukowych periodyków medycznych. Jeśli awansujemy w tak wymagającym towarzystwie, to znaczy, że jesteśmy w stanie rywalizować z najlepszymi – i nie tylko próbować, ale mieć faktyczne osiągnięcia. Ponadto jest to kategoria bardzo ogólna jest tam wiele czasopism, których tematyka obejmuje nauki podstawowe, więc konkurencja naturalnie także jest ostrzejsza – wskazuje prof. Donata Kurpas, redaktor naczelna czasopisma. 

Utrzymanie wskaźnika Impact Factor było możliwe przede wszystkim dzięki utrzymywaniu wysokiego poziomu merytorycznego czasopisma. A to jest efektem wsparcia międzynarodowego zespołu redaktorów tematycznych oraz Centrum Analiz Statystycznych UMW.

- W tym nie ma żadnych sztuczek, żadnej tajemnicy. Do publikacji dopuszczane są tylko artykuły prezentujące naprawdę istotne i nowatorskie badania, przedstawione w odpowiednio profesjonalny sposób. Współczynnik odrzuceń od kilku lat utrzymuje się na poziomie 80% i chcemy go jeszcze trochę podnieść – tylko naprawdę dobre artykuły są cytowane i tylko takie rzeczywiście przyczyniają się do postępu w nauce, a nie tylko do zwiększenia liczby publikacji naukowych – tłumaczy Marek Misiak, redaktor prowadzący czasopisma.

Sukces Advances in Clinical and Experimental Medicine dowodzi, że opłaca się dbać o wysoki poziom i standardy etyczne i edytorskie – a Impact Factor jako wskaźnik jest dowodem konkretnych osiągnięć, a nie tylko wartością liczbową ważną przy ewaluacjach. Dbanie o taki poziom nie byłoby możliwe, gdyby periodyk nie był wydawany przez uczelniane wydawnictwo (Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) – umożliwia to zatrudnienie na etatach redaktorów, których głównym obowiązkiem jest właśnie dbanie o zarządzanie czasopismem oraz jego szatę językową i edytorską.

Fot. Tomasz Walów 

 

 

Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 21.06.2024 Autor edycji: Katarzyna Sudnik Data edycji: 23.06.2024