Aktualności | 03.10.2023

Sukces prof. Izabelli Uchmanowicz

Prof. Izabella Uchmanowicz, jako pierwsza w historii pielęgniarka i kobieta, weszła w skład zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Nowe władze delegaci wybrali w czasie XXVII Międzynarodowego Kongresu PTK.

XXVII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbył się 28-30 września w Poznaniu. Było to najważniejsze spotkanie naukowe i edukacyjne poświęcone diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia oraz podnoszeniu standardów opieki kardiologicznej. W czasie wydarzenia omawiano wyniki najnowszych badań klinicznych, metody diagnostyczne i terapeutyczne oraz najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W ramach kongresu odbyło się także walne zebranie delegatów, którzy wybrali nowe władze PTK.

– Dziękuję za wszystkie głosy, dzięki którym jako pierwsza w historii pielęgniarka i kobieta, których w świecie kardiologii ciągle jest za mało, zostałam wybrana do zarządu głównego towarzystwa – mówi prof. Izabella Uchmanowicz.

Prof. Izabella Uchmanowicz jest pielęgniarką, nauczycielem akademickim oraz specjalistką pielęgniarstwa kardiologicznego (2012), geriatrycznego (2016), zachowawczego i epidemiologicznego (2018). Od 2021 r. kieruje Katedrą Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Ukończyła Wydział Pielęgniarski Akademii Medycznej we Wrocławiu i The University of the State of New York. W 2008 r., na podstawie rozprawy "Wpływ cukrzycy na jakość życia chorych po angioplastyce tętnic wieńcowych w różnych postaciach klinicznych choroby niedokrwiennej serca", otrzymała stopień doktora nauk medycznych, a w 2016 r. – stopień doktora habilitowanego (rozprawa "Zespół kruchości w chorobach układu sercowo-naczyniowego"). W latach 2017 - 2021 profesor nadzwyczajny, a od 2020 r. profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu.
Autorka i współautorka ponad 300 prac naukowych oraz core curriculum dotyczącego programów nauczania dla pielęgniarek kardiologicznych w Europie. Delegatka Ministerstwa Zdrowia do współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO), członek wielu komitetów redakcyjnych czasopism naukowych oraz towarzystw i stowarzyszeń (m.in. European Society of Cardiology; American Heart Association; Council on Cardiovascular and Stroke Nursing of American Heart Association; International Society of Heart and Lung Transplantation: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie: Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej). W kadencji 2022- 2024 prezydent Association of Cardiovascular Nursing and Allied Professions.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 03.10.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 04.10.2023