Aktualności | 19.07.2023

Uczniowie z Ukrainy na UMW

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu udzielił wsparcia młodzieży z Ukrainy, która przystąpiła do Narodowego Testu Wieloprzedmiotowego (National Multi-Subject Test). NMT to egzamin maturalny, do którego w murach UMW przystąpiło pond 100 uczniów zza wschodniej granicy.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że tradycyjną maturę, tzw. Niezależny Test Zewnętrzny (ZNO) zastąpił NMT – egzamin, który uczniowie zmuszeni do opuszczenia kraju, mogą zadawać w miejscu aktualnego zamieszkania. Z danych Ministerstwa Edukacji Ukrainy wynika, że w ubiegłym roku do NMT poza granicami ojczyzny przystąpiło około 25 tys. ukraińskich jedenastoklasistów.

W odpowiedzi na apel naszego Ministerstwa Edukacji i Nauki zarówno w ubiegłym, jak i tym roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wsparł organizację egzaminu. W czasie dwóch dni, 17 i 19 lipca, maturę w siedzibie uczelni zdawało 113 ukraińskich absolwentów.

NMT odbywał się w trzech salach – na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej, na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym przy ul. Krakowskiej oraz w Domu Studenckim „Jubilatka” przy ul. Wojciecha z Brudzewa. Obok udostępnionych pomieszczeń, uczelnia zapewniła sprzęt komputerowy dla egzaminowanych i egzaminujących, połączenie internetowe z ośrodkiem egzaminacyjnym w Ukrainie oraz wsparcie pracowników Centrum Informatycznego UMW.

Uczelnia od początku rosyjskiej agresji wspiera obywateli Ukrainy, oferując m.in. wsparcie psychologiczne i medyczne, organizując zbiórki finansowe i rzeczowe oraz szczepienia.

Fot. Tomasz Walów

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 19.07.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 21.07.2023