W deszczu, ale razem.
11 wrocławskich uczelni publicznych wspólnie rozpoczęło rok akademicki 2016/2017. Po części oficjalnej w Oratorium Marianum uczestnicy przenieśli się na Rynek, gdzie zaplanowano liczne atrakcje dla wrocławian.
Uroczystości w Oratorium Marianum przewodniczył prof. Marek Ziętek, który już trzeci rok stoi na czele Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.
Fot. Paweł Golusik
Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, posłowie, dostojnicy kościelni, przyjaciele wrocławskiego środowiska akademickiego. W swym przemówieniu przewodniczący Kolegium Rektorów podkreślał charakterystyczną dla Wrocławia umiejętność współpracy uczelni ze sobą, ale też z władzami i biznesem.
Fot. Paweł Golusik
Ta uroczystość na długo zapisze się w pamięci immatrykulowanych studentów z poszczególnych uczelni.
Fot. Paweł Golusik
W czasie uroczystości wręczona została, po raz pierwszy w historii, Wrocławska Nagroda Naukowa. Z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza otrzymywać ją będą naukowcy, których badania integrują środowisko akademickie we Wrocławiu.
Fot. Paweł Golusik
Jako pierwsi odebrali nagrodę profesorowie Politechniki Wrocławskiej: Edward Chlebus i Marek Samoć. - Niech laser będzie z Wami - żartował wręczając wyróżnienie prezydent Wrocławia, bo to lasery właśnie znajdują się w kręgu naukowych badań prowadzonych przez obu profesorów.
Fot. Paweł Golusik
Wykład inaguracyjny potwierdzający ponadczasowość twórczości Witkacego wygłosił prof. Janusz Degler.
Następnie w strugach deszczu orszak rektorów i zaproszonych gości w towarzystwie orkiestry wojskowej i straży miejskiej na koniach dotarł do Rynku.
Fot. Adam Zadrzywilski
Zebranych w deszczu przywitał prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.
Fot. Adam Zadrzywilski
Do wspólnego świętowania zachęcał też przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola - prof. Marek Ziętek.
Fot. Adam Zadrzywilski
Połączone chóry wrocławskich uczelni, zgodnie z tradycją odśpiewały Gaudeamus Igitur.
Taneczny rekord długo stał pod znakiem zapytania, ale prowadzący uroczystość Paweł Gołębski nakłonił kilkudziesięciu śmiałków, którzy podjęli wyzwanie i dali z siebie wszystko.
Uczestnicy Gry Akademickie Starcie pogodą nie przejmowali się zupełnie. W pełni zaangażowani pokonywali kolejne punkty zadaniowe walcząc o zwycięstwo. Nagrody były fantastyczne. Rektor zachwalał szczególnie szczoteczki soniczne przekazane przez firmę Philips.
Fot. Adam Zadrzywilski
Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że koncert Krzysztofa Zalewskiego obejrzeli nieliczni wytrwali. A szkoda, bo artysta dał z siebie wszystko.
Fot. Adam Zadrzywilski
Galerie zdjęć:
- Akademicka Gra Miejska
- Inauguracja środowiskowa Oratorium Marianum
- Gaudeamus Igitur w Rynku