Wróć do strony głównej
Aktualności | 26.10.2022

Warsztaty poświęcone rozwojowi usług farmacji klinicznej i przeglądu lekowego

W dniu 23.10.2022 roku w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla farmaceutów z zakresu rozwoju usług farmacji klinicznej oraz przeglądu lekowego prowadzone przez Panią dr Ulriką Gillespie. Wydarzenie zorganizowało Polskie Towarzystwo Farmacji Klinicznej.

Prelegentka, dr Urlika Gillespie jest zastępcą kierownika apteki w Uniwersyteckim Szpitalu Uppsala oraz prowadzi badania z zakresu praktyki farmaceutycznej. W 2002 roku rozpoczęła pracę jako jeden z pierwszych farmaceutów klinicznych w Szwecji i od tego czasu jest odpowiedzialna za wdrażanie oraz rozwój usług farmacji klinicznej w regionie Uppsala. Szczególnym obszarem jej zainteresowań zawodowych jest optymalizacja farmakoterapii w populacji geriatrycznej oraz identyfikacja i zapobieganie hospitalizacjom spowodowanym niepożądanymi działaniami lekowymi.

W czasie warsztatów uczestnicy, którzy przybyli z różnych regionów Polski, poznali doświadczenia Szpitala Uniwersyteckiego Uppsala w Szwecji związane z wdrażaniem, rozwojem oraz praktykowaniem usług farmacji klinicznej w codziennej pracy oddziałów. Dr Gillespie podkreślała nie tylko znaczenie czynnego uczestnictwa farmaceutów klinicznych w interdyscyplinarnych zespołach terapeutycznych na różnym szczeblu funkcjonowania placówek służby zdrowia, ale również rolę badań naukowych, pokazujących mierzalne korzyści wynikające z interwencji farmaceutycznych.

Na zakończenie wspólnie przeanalizowano przypadek 80 letniej pacjentki hospitalizowanej z powodu nasilających się problemów dusznicowych. Wykryto przy tym szereg problemów lekowych, zaproponowano możliwe rozwiązania oraz uszeregowano istotność kliniczną podejmowania wskazanych interwencji zgodnie z ich wpływem na przebieg hospitalizacji.

W ramach spotkania uczestnicy mieli również możliwość podzielenia się swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z wdrażaniem i wykonywaniem usług farmacji klinicznej w szpitalach na terenie całej Polski.

Autor: Tomasz Machynia Data utworzenia: 26.10.2022 Autor edycji: Tomasz Machynia Data edycji: 26.10.2022