Wyróżnienia dla naszych młodych lekarzy
Dr hab. Marta Waliszewska-Prosół i lek. Mateusz Babicki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu znaleźli się w gronie dziesięciu finalistów 10 edycji konkursu "Supertalenty w Medycynie", organizowanego przez redakcję branżowego czasopisma "Puls Medycyny".
Plebiscyt "Supertalenty w Medycynie" ma na celu wyłonienie i nagrodzenie liderów młodego pokolenia lekarzy (do 39. roku życia), którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i predyspozycjom mają szansę wpłynąć na rozwój medycyny i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu znalazło się dwoje lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:
dr hab. Marta Waliszewska-Prosół – specjalistka neurologii, adiunkt naukowo-dydaktyczny w Katedrze i Klinice Neurologii UMW, założycielka jednej z pierwszych w Polsce przyklinicznej Poradni Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy. Jej główne zainteresowania naukowe i kliniczne dotyczą migreny, w szczególności identyfikacji czynników warunkujących oporność na leczenie oraz nowych, potencjalnych mechanizmów patogenetycznych tej choroby.
We współpracy ze światowej sławy migrenologiem, prof. Richardem B. Liptonem z Nowego Jorku zainicjowała i koordynowała ogólnopolskie badanie dotyczące charakterystyki, wykorzystania zasobów ochrony zdrowia, dostępności do leczenia oraz obciążenia chorobą polskich migreników. Było to pierwsze w historii polskiej migrenologii badanie zakrojone na tak szeroką skalę, a wyniki badania opublikowano w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych dotyczących bólów głowy "The Journal of Headache and Pain".
W 2022 r. odbyła staż badawczo-naukowy w Danish Headache Center w Kopenhadze, najlepszym, badawczym ośrodku migrenowym na świecie. Zaangażowana w liczne projekty międzynarodowe dotyczące migreny i innych bólów głowy w ramach grup badawczych European Headache Federation i International Headache Society. Autorka 80 publikacji o łącznym współczynniku wpływu (Impact Factor) ponad 180 punktów.
lek. Mateusz Babicki – lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z medycyny rodzinnej, student Szkoły Doktorskiej oraz asystent w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej UMW.
Przewodniczący sekcji COVID-19, współprzewodniczący sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor oraz realizator pięciu projektów naukowych w zakresie zaburzeń snu, schorzeń psychiatrycznych, stygmatyzacji pacjentów psychiatrycznych, a także wpływu pandemii COVID-19 na życie i zdrowie Polaków. Był kierownikiem wieloośrodkowego grantu naukowego finansowanego w ramach subwencji konkursowej UMW pt. "Retrospektywna ocena stanu zdrowia osób po przechorowaniu COVID-19, badanie podłużne".
Koordynator ogólnopolskiego programu edukacyjno-badawczego w zakresie przewlekłej choroby nerek realizowanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Polskim Towarzystwem Nefrologicznym.
Od 2023 r. członek "Telemedycznego Okrągłego stołu" w grupie POZ, powstałej z inicjatywy ministra zdrowia oraz członek grupy eksperckiej projektu "Portfel Aplikacji Zdrowotnych", realizowanego przez Departament Innowacji resortu we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską.
Dwukrotny laureat nagrody czasopisma "Lekarz POZ" (2021, 2023) za najczęściej czytany artykuł w Open Acces.
Współpracuje z Światową Organizacją Zdrowia w ramach monitorowania sytuacji oraz potrzeb zdrowotnych uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo w ramach współpracy z WHO bierze udział w procesie adaptacji oraz wdrażania protokołu mhGAP mającego na celu zwiększenie dostępności świadczeń psychiatrycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Współpracuje również z organizacjami pozarządowymi (m.in. "Fundacja – szczepienia rozwiewamy wątpliwości") w zakresie propagacji zachowań prozdrowotnych.
Autor 45 pełnotekstowych publikacji, z czego 30 opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.
Źródło: Puls Medycyny
