Wróć do strony głównej
Aktualności | 19.09.2022

X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi i poprawa wyników leczenia pacjentów z tą chorobą to główne cele kampanii Make Sense, organizowanej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (ang. European Head and Neck Society – EHNS). Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu od kilku lat są zaangażowane w tę akcję. Organizuje ją Katedra i Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UMW we współpracy z Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Ponadto w tegoroczną edycję kampanii włączył się Urząd Miejski Wrocławia.

Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej, zatokach, w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze. To każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Objawy są specyficzne. To utrzymujące się co najmniej przez trzy tygodnie:niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, ból gardła, chrypka, guz na szyi, trudności z przełykaniem, jednostronna niedrożność nosa.

– Rak głowy i szyi jest szóstym pod względem częstotliwości nowotworem złośliwym oraz ósmą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie – powiedział kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UMW dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW podczas konferencji prasowej, otwierającej Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi we Wrocławiu. – Wciąż mamy problem z rozpoznawalnością tej choroby. Ponad połowa pacjentów jest diagnozowana w zaawansowanym stadium, co zmniejsza szanse skutecznego leczenia. W tej grupie notujemy pięcioletnią przeżywalność poniżej 50 proc. To dramatyczne dane, zważywszy na fakt, że tych chorych można trwale wyleczyć, jeśli trafią do specjalistów w początkowym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w tym badania przesiewowe, a także kompleksowa, wielodyscyplinarna opieka nad chorymi, jaką oferujemy w Centrum Chirurgii Głowy i Szyi UMW

Centrum tworzy interdyscyplinarny zespół, złożony ze specjalistów z dwóch oddziałów Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Program opieki dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi uwzględnia szeroki zakres: od planowania leczenia do jego realizacji. Uczestniczą w nim otolaryngolodzy, chirurdzy szczękowo-twarzowi, radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści, onkolodzy kliniczni. Każdy pacjent z nowotworem głowy i szyi leczony we wrocławskiej klinice otrzymuje  także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego.

W ramach X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w USK we Wrocławiu zorganizowano bezpłatne badania przesiewowe, konsultacje ze specjalistami, a także debatę z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

W poprzedniej edycji programu (w 2019 r.) przebadano 396 pacjentów, z których 26 zostało zakwalifikowanych do dalszej diagnostyki. Wiek badanych (kobiet i mężczyzn) wynosił od 40 do 60 lat. Wśród przebadanych pacjentów wykryto 6 przypadków zmian nowotworowych. Zalecono dalszą diagnostykę i chirurgiczne usunięcie guzów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

 

Fot. T. Walów

 

Wiedza na temat nowotworów głowy i szyi ratuje życie - przeczytaj
Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 19.09.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 21.09.2022