Aktualności | 30.09.2023

Za nami BUMWRO 2023

Choć zapowiadał się pierwszy w historii deszczowy Bieg Uniwersytetu Wrocławskiego, pogoda dopisała, podobnie jak dobre w nastroje. W BUMWRO 2023, który w tym roku odbył się na nowej trasie, wzięło udział kilkaset osób, a wśród nich wskersi oraz mali zawodnicy BUMKIDS. W zawodach wystartował także rektor naszej uczelni prof. Piotr Ponikowski, który jest w trakcie zdobywania korony maratonów.

Nowa, tradycyjnie atestowana trasa o długości 10 km, prowadziła wzdłuż Starej Odry poprzez rejony Kąpieliska Morskie Oko, kompleks Stadionu Olimpijskiego, Pola Marsowe, Park Szczytnicki i Pergolę przy Hali Stulecia. Z kolei start, meta i miasteczko biegowe znalazły się na terenie kampusu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW przy ul. Bartla 5.

– Usłyszeliśmy na mecie wiele miłych słów od zawodników na temat nowej trasy, co bardzo nas cieszy – mówi dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, prorektor uczelni ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem oraz dyrektor BUMWRO. – Chwalili sobie zróżnicowane podłoże, co dla biegaczy ma spore znaczenie oraz atrakcyjne widoki i dużo zieleni.

W biegu generalnym wystartowało prawie pół tysiąca osób. W kategorii open nie po raz pierwszy zwyciężył Arkadiusz Gardzielewski z czasem 30 minut i 17 sekund. Wśród kobiet najszybsza była z kolei Magdalena Patas, która pokonała dystans w 36 min. 19 sek.

Na tym samym odcinku rozegrano konkurencje branżowe. Pracownicy UMW zameldowali się na mecie w następującej kolejności: Piotr Lepka z Kliniki Onkologii Ginekologicznej, Andrzej Konieczny z Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej oraz Luis Romero z Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku. W klasyfikacji kobiet najszybsza była Anna Kołcz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Luba Slósarz z Zakładu Humanistycznych Nauk o Zdrowiu oraz Magdalena Saciuk.

Wśród studentów UMW pierwsze trzy miejsca na podium zajęli: Kinga Pietras (38 min. 03 sek.) Gabriel Łowicki (39 min. 40 sek.) i Karolina Stwawarz (39 min. 56 sek.). Zawody lekarzy wygrał Mateusz Głód, za którym uplasowali się Jan Piotrowski i Paweł Studnicki, a podczas mistrzostw policji najszybsi byli Tomasz Parysek, Piotr Fielek i Szymon Fiedorow.

W Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu od kilku lat biorą również udział wskersi, czyli duety: dzieci z niepełnosprawnościami w wózkach biegowych oraz ich opiekunowie. W tym roku było 31 takich załóg. Nie brakowało wzruszeń, gdy najmłodsi, którym pozwalał na to stan zdrowia, ostatnie metry trasy pokonywali o własnych siłach, wspierani przez swoich „pchaczy – biegaczy”.

Na starcie zameldowali się także najmłodsi, czyli uczestnicy BUMKIDS. Ponad 70 dzieci rywalizowało na dystansach przygotowanych dla trzech grup wiekowych: 400 metrów dla dzieci w wieku 6-7 lat; 800 metrów dla dzieci w wieku 8-9 lat; 1200 m metrów dla dzieci w wieku 10-12 lat.

– Zmieniła się trasa naszego biegu, ale cel pozostał ten sam: dobra zabawa, promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Tego nam dziś nie brakowało, dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i zapraszamy za rok – dodaje dr. hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW.

Szczególne podziękowania należą się naszym wolontariuszom: uczniom z klas patronackich (VIII i XIV LO we Wrocławiu oraz I LO z Oleśnicy), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim oraz studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UMW.

Wyniki BUMWRO >>

Wyniki BUMKIDS >>

Galeria zdjęć >>

Fot. Tomasz Walów