Aktualności | 21.09.2023

Zarządzanie danymi badawczymi w naukach medycznych, farmaceutycznych i o zdrowiu - webinar

Narodowe Centrum Nauki zaprasza na kolejne w tym roku webinarium poświęcone tematyce otwierania danych badawczych w dyscyplinach naukowych. Piąte z cyklu szkoleń poświęcone będzie zarządzaniu danymi badawczymi w naukach medycznych, farmaceutycznych oraz o zdrowiu.

Szkolenie poprowadzą mgr Szymon Kubik z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum oraz dr Jakub Rusakow z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Spotkanie odbędzie się 26 września 2023 r. o godz. 12:00 za pośrednictwem platformy Clickmeeting. Webinarium odbędzie się w języku polskim.

Celem webinarium będzie przekazanie uczestnikom wiedzy na temat zarządzania danymi badawczymi w naukach medycznych, farmaceutycznych oraz o zdrowiu, a także rozwinięcie ich kompetencji w zakresie przygotowania i wdrażania planów zarządzania danymi. Podczas webinarium zostaną przybliżone następujące zagadnienia:

• dlaczego zarządzanie danymi badawczymi jest ważne w naukach medycznych, farmaceutycznych oraz o zdrowiu,
  • charakterystyka danych w naukach medycznych, farmaceutycznych oraz o zdrowiu,
  • zasady FAIR,
  • zasady otwierania danych badawczych,
  • ogólne informacje dot. planu zarządzania danymi,
  • opis danych oraz pozyskiwanie lub ponowne wykorzystanie dostępnych danych,
  • przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych podczas badań,
  • wymogi prawne, kodeksy postępowania,
  • udostępnianie i długotrwałe przechowywanie danych,
  • zadania związane z zarządzaniem danymi oraz zasoby,
  • wdrażanie i raportowanie planów zarządzania danymi.

Webinarium skierowane jest przede wszystkim do naukowców realizujących projekty badawcze w dyscyplinach tj. nauki medyczne, farmaceutyczne oraz o zdrowiu.

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 25 września 2023 r. (lub do czasu wyczerpania miejsc – limit 500 osób) za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Potwierdzenie udziału zostanie przesłane do Państwa drogą e-mailową. Zwracamy uwagę, że samo wysłanie zgłoszenia na webinarium nie stanowi potwierdzenia udziału. Przy rekrutacji decydować będzie profil uczestnika oraz kolejność zgłoszeń.

Prosimy o przemyślane zapisy. W przypadku rezygnacji prosimy o niezwłoczną informację na adres: otwarta.nauka@ncn.gov.pl

Autor: Natalia Marchut Data utworzenia: 21.09.2023 Autor edycji: Natalia Marchut Data edycji: 21.09.2023