Aktualności | 13.11.2023

Zbliża się 32. finał WOŚP

Rozpoczął się nabór wolontariuszy do sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który działa przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Do wspólnego grania zapraszamy studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Zgłoszenia można przesyłać do 3 grudnia.

Formularz zgłoszeniowy >>

32. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 r. pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych", a zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów oddziałów pulmonologicznych. W całej Polsce działają 64 takie ośrodki, w tym 15 pediatrycznych.

Cel akcji, jak tłumaczy Jurek Owsiak, został ustalony po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na poważne konsekwencje zdrowotne pandemii wirusa SARS-CoV-2 – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w kraju. Fundacja chce też wesprzeć pacjentów z mukowiscydozą, na którą choruje w Polsce około 1,8 tys. osób.

Fundacja WOŚP w ramach zbiórki "Tu wszystko gra OK!" planuje kupić urządzania służące do:

• diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne),
  • diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry),
  • diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy),
  • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc,
  • torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

Jak dotąd WOŚP zebrała blisko 2 mld zł i kupiła około 71 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę – w styczniu 2023 r. – prowadziła na rzecz walki z sepsą, a dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków udało się zgromadzić ponad 243 mln zł.

Oprac. na podstawie strony WOŚP

WOŚP

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 13.11.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 13.11.2023