Wróć do strony głównej
Aktualności | 06.03.2023

"Zbuduj Zdrowie z UMW"

"Zbuduj Zdrowie z UMW" - to tytuł akcji profilaktyczno-edukacyjnej, która została dziś zainagurowana na naszej uczelni. Inicjatywa adresowana jest do całej społeczności akademickiej, a jej celem jest promocja zdrowego trybu życia. Projekt potrwa do końca roku.

Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo - dwa dni temu obchodzony był Światowy Dzień Otyłości, przewlekłej choroby cywilizacyjnej, która ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Tymczasem dane wskazują, że aż 59 proc. osób dorosłych ma nieprawidłową (tj. zbyt wysoką) masę ciała, zaś 21 proc. cierpi na otyłość.

Projekt "Zbuduj Zdrowie z UMW" organizują Katedra Zdrowia Populacyjnego Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Studium Wychowania Fizycznego UMW przy wparciu władz rektorskich, dziekańskich i administracyjnych uczelni.

- Uczymy, jak leczyć pacjentów, ale naszą misją, równie ważną, jest nauka zachowań profilaktycznych i prozdrowotnych takich jak aktywność fizyczna, zdrowe żywienie i rezygnacja z używek - mówił prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem UMW. Jednocześnie przypomniał akcję, którą w 2017 r. zorganizował w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W czasie pięciu miesięcy jej trwania najwytrwalsi uczestnicy schudli po 6-9 kg, a wszyscy razem zrzucili… 80 kg. 

Organizatorzy projektu "Zbuduj Zdrowie z UMW" podkreślali, jak bardzo styl życia wpływa na nasze samopoczucie i stan zdrowia. - Ważne jednak, aby działać mądrze, a naszym celem jest m.in. rzetelne informowanie oraz obalanie wszelkich fake newsów, dotyczących na przykład cudownych diet. Pomogą nam w tym eksperci z naszej uczelni - dodała dr hab. Katarzyna Zatońska, prof. UMW, kierownik Katedry Zdrowia Populacyjnego UMW. 

Uczestnikom akcji wsparcia będą udzielali m.in. dietetycy z Wydziału Farmaceutycznego oraz psychologowie z Katedry Psychiatrii, a zajęcia sportowe poprowadzą pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMW. Dr Aureliusz Kosendiak, kierownik jednostki zdradził, że już od połowy marca planowane są nieodpłatne zajęcia na siłowni, treningi obwodowe oraz spacery nordic walking.

- Jako uczelnia medyczna powinniśmy dawać dobry przykład oraz promować to, co najważniejsze, a wiec zdrowie. Mogę zdradzić, że na najwytrwalszych uczestników projektu czekają nagrody - zachęcała Dominika Szachniewicz, dyrektor generalna UMW.

Jak przystąpić do projektu "Zbuduj Zdrowie z UMW"?

Wszyscy zainteresowani udziałem w akcji "Zbuduj Zdrowie z UMW" mają czas do końca marca, aby wypełnić ankietę, dotyczącą stylu życia. Każdy, kto wyśle zgłoszenie, zostanie zaproszony na pomiary antropometryczne (tj. waga, wzrost, obwody, BMI, procentowa zawartość wody i tłuszczu w ciele). Osoby, u których wystąpią czynniki ryzyka, będą kierowane na badania biochemiczne krwi. W dalszej kolejności uczestnicy akcji otrzymają plany treningowe i wytyczne dotyczące zdrowego odżywania, a ich postępy i wyniki laboratoryjne będą na bieżąco monitorowane.

Link do ankiety >>

Organizatorzy zapraszają także do śledzenia profili "Zbuduj Zdrowie z UMW" w mediach społecznościowych. Zamieszczane tam będą rzetelne porady, ciekawostki oraz wpisy motywacyjne. 

Facebook >>
Instagram >>

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 06.03.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 07.03.2023