Wróć do strony głównej
Aktualności | 18.03.2023

"Zielona Uczelnia w zielonym mieście"

Jak odkorkować Wrocław i kiedy wreszcie znikną "kopciuchy"? Jaki jest związek między mikrobiomem a zaburzeniami psychicznymi? Dlaczego smog przyczynia się do większej liczby przestępstw i samobójstw? Co to jest dieta planetarna i skąd wzięła się globalna syndemia otyłości oraz niedożywienia? Z jakich powodów powinniśmy obawiać się zanieczyszczeń w wodzie? Jak jakość powietrza wpływa na układ oddechowy naszych dzieci i dlaczego ludzkość potrzebuje mokradeł? 

To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostały omówione podczas konferencji "Zielona Uczelnia w zielonym mieście", zorganizowanej przez naszą uczelnię we współpracy z partnerami. Jednym z nich był UI GreenMetric World University Ranking z Indonezji, a patronat nad wydarzeniem objął m.in. Urząd Miejski Wrocławia.

Sesje naukowe i wykłady poprzedziło wspólne sadzenie drzew (jarząb domowy) przed siedzibą Wydziału Farmaceutycznego – symbolu troski UMW o miejską przestrzeń.

– Kiedy mówimy o klimacie i wpływie środowiska na zdrowie w ujęciu interdyscyplinarnym, trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do takiej dyskusji niż Uniwersytet Medyczny – powiedział, otwierając konferencję, rektor prof. Piotr Ponikowski. 

Powietrze, woda, żywność, hałas, zanieczyszczenie światłem i inne czynniki środowiskowe, jakich doświadczają mieszkańcy dużych miast, mają ogromny wpływ na zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Na naszej uczelni prowadzone są liczne badania, dotyczące różnych aspektów tego zagadnienia, jednak konferencja nie ograniczała się wyłącznie do kwestii medycznych. Spotkanie miało, z założenia, połączyć wiedzę ekspercką z proekologiczną praktyką instytucji, które mają wpływ na środowisko.

– Podczas dyskusji o ekologii najczęściej myślimy o planecie Ziemia, bezkresnych lasach amazońskich i przestworzach oceanów. Organizując naszą konferencję, chcieliśmy zobaczyć inną perspektywę, tę o wiele bliższą, która składa się na naszą codzienność – mówił podczas wykładu inauguracyjnego prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem UMW. Codzienność w postaci zieleni w środku miasta, przynoszącej wytchnienie w upalny dzień; wymiany pieców, dzięki czemu powietrze staje się zdrowsze; samochodowych korków generujących zanieczyszczenie powietrza… 

Prorektor już na wstępie zaznaczył, że przedmiotem sesji nie będą tylko sukcesy, ale także zagadnienia niepokojące.

– Nie chcemy straszyć, nie o to nam chodzi – dodał. – Postawienie diagnozy nie zawsze jest przyjemne dla pacjenta, a czasem bywa dla niego szokiem. Prawidłowe rozpoznanie choroby jest jednak konieczne, aby myśleć o leczeniu i wyleczeniu. Dopiero gdy mamy diagnozę, możemy szukać rozwiązań, a wreszcie wdrożyć skuteczną terapię. Rozmawiamy więc dziś, z miłości do Wrocławia, o zanieczyszczeniu powietrza, hałasie, korkach i innych bolączkach środowiskowych. Żyjemy tu, w tym mieście, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, także z niedomaganiami tego organizmu. Dajemy miastu swoich ekspertów, gwarantujących wysoką jakość wiedzy, dotyczącej wpływu środowiska na zdrowie mieszkańców. Z drugiej strony, to od decyzji zapadających w mieście, zależy w dużej mierze, czy nasze zdrowie będzie lepiej chronione. Dlatego do współorganizacji konferencji zaprosiliśmy jednostki organizacyjne miasta, które mają realny wpływ na jakość życia i zdrowie mieszkańców Wrocławia.

Wśród prelegentów byli m.in. przedstawiciele Hydropolis, MPWiK, Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, ZOO Wrocław, a także Kolei Dolnośląskich, Instytutu Rozwoju Terytorialnego oraz Departamentu 3W Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prof. Tomasz Zatoński zapowiedział, że konferencja "Zielona Uczelnia w zielonym mieście" będzie cyklicznym wydarzeniem. Wyraził też nadzieję, że w kolejnych latach stanie się ona okazją do rozliczeń i oceny: co się udało zrobić dla Wrocławia, jakie plany nie powiodły się i dlaczego oraz jakie nowe wyzwania i pomysły warto realizować. A wszystko po to, by merytoryczna dyskusja zaowocowała lepszym, dłuższym, a przede wszystkim zdrowszym życiem.

Galeria zdjęć

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 18.03.2023 Autor edycji: Piotr Gil Data edycji: 20.03.2023