Aktualności | 28.12.2022

Zmarł prof. dr hab. dr h.c. Janusz Woytoń

Z żalem zawiadamiamy, że 25 grudnia zmarł prof. dr hab. dr h.c. Janusz Woytoń, specjalista położnik-ginekolog, lekarz, nauczyciel akademicki, naukowiec oraz niekwestionowany autorytet w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Prof. Janusz Woytoń urodził się w 1932 r. w Tarnopolu. W 1949 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Doktor nauk medycznych (1961), doktor habilitowany (1969), profesor zwyczajny (1988).

Po ukończeniu studiów został zatrudniony w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Neugebauera we Wrocławiu, a następnie w II Klinice Ginekologii i Chorób Kobiecych ówczesnej Akademii Medycznej. W 1974 r. otrzymał nominację na kierownika Kliniki Rozrodczości i Położnictwa AM i sprawował tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę w 2002 r.

Na początku lat 60. prof. Janusz Woytoń rozpoczął pionierskie badania dotyczące zmian biomechanicznych i biofizycznych płynu owodniowego u kobiet z ciążą powikłaną, a także opracował nowatorskie techniki pobierania płynu owodniowego, co zaowocowało stworzeniem nowoczesnych metod wczesnego wykrywania zagrożeń dla matki i jej płodu w ciążach patologicznych.

Wieloletni Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, organizator wielu kongresów naukowych, twórca jednego z pierwszych centrów monitorowania dobrostanu płodu, czynny uczestnik wielu kongresów ginekologiczno-położniczych. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej oraz Medalem za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.

Msza żałobna rozpocznie się 2 stycznia 2023 r o godz. 13.00 w Kościele pw. Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu. Uroczystości pogrzebowe będą kontynuowane na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Kondolencje pracowników II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii UMW

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 28.12.2022 Autor edycji: Izabela Mrowiec Data edycji: 02.01.2023