Aktualności | 02.01.2023

Zmarł prof. dr hab. Jakub Gburek

Z głębokim żalem informujemy, że 29 grudnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. Jakub Gburek, wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Farmaceutycznej UMW, ceniony wykładowca i wychowawca wielu pokoleń studentów i pracowników naukowych Wydziału Farmaceutycznego naszej uczelni.

Prof. dr hab. Jakub Gburek urodził się w 1969 r. we Wrocławiu. W 1992 r. ukończył studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, uzyskując tytuł mgr inż. biotechnologii. Doktor nauk farmaceutycznych (1999 - praca nagrodzona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów), doktor habilitowany (2009 - praca nagrodzona przez Zarząd Główny PTFarm), profesor zwyczajny (2017). Od 1993 r. pracownik, a od 2012 r. Kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Farmaceutycznej UMW.

W latach 2001-2007 roku prof. Jakub Gburek przebywał na stażu naukowym za granicą, najpierw w Danii (Department of Cell Biology, Institute of Anatomy, University of Aarhus - stypendium NATO, stypendium Marie Curie), a następnie we Francji (Institut National de la Sante et de la Recherche Medicale - stypendium Marie Curie). Prowadzone przez niego wówczas badania przyczyniły się do poznania mechanizmów wchłaniania i metabolizowania hemoglobiny, mioglobiny oraz transferryny w kanalikach proksymalnych nerki na drodze endocytozy zależnej od megaliny bądź kubiliny i ich degradacji w lizosomach.

Współorganizator kongresów naukowych, autor licznych prac naukowych i patentów. Główne obszary zainteresowań prof. Jakuba Gburka to metabolizm hemoglobiny i albuminy w nerkach i wątrobie; proteazy cysteinowe i ich endogenne inhibitory w chorobach nowotworowych. W ostatnich latach brał czynny udział w badaniach nad potencjalnym zastosowaniem owocystatyny w leczeniu objawów choroby Alzheimera.

Ceremonia pogrzebowa zostanie odprawiona 11 stycznia 2023 r. o godz. 14.40 na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 02.01.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 10.02.2023