Studenckie koła naukowe tworzą innowacje

flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej

 

Dofinansowano ze środków budżetu państwa

Studenckie koła naukowe tworzą innowacje
test
test

 

Impulsy elektryczne jako narzędzie do modulacji immunofenotypu limfocytów CD8+

W ramach projektu zostanie zbadany wpływ działania impulsów elektrycznych na ekspresję białek powierzchniowych limfocytów CD8+. Metoda elektroporacji oraz elektroendocytozy posłuży do zmiany ekspresji białek powierzchniowych limfocytów na linii komórkowej TALL-104 oraz Jurkat. Pozwoli to na ustalenie parametrów impulsów elektrycznych, za pomocą których będzie można efektywnie stymulować cytototoksyczność limfocytów Tc. Optymalizacja tego protokołu umożliwi potencjalne jego zastosowanie w leczeniu nowotworów, jak również może mieć swój wkład w nowoczesne terapie komórkowe, w których do produkcji "komórkowych leków" używane są metody elektroporacji na etapie transferu genów.

Dofinansowanie: 69 979,00 zł
Całkowita wartość: 69 979,00 zł
Data podpisania umowy: 09.06.2021 r. 


 

 

Nutraceutyki w walce z kancerogennym działaniem smogu

Projekt opiera się na analizie ochronnego wpływu nutraceutyków na komórki prawidłowe oraz nowotworowe poddane działaniu metali ciężkich i substancji szkodliwych wchodzących w skład smogu (dichromian potasu, chlorek kadmu, benzopiren). Przeprowadzone badania mają za zadanie ukazać skutki negatywnego działania zanieczyszczonego powietrza oraz czy substancje pochodzenia naturalnego takie jak kwas salwianolowy B, gingerol, i berberyna mogą zatrzymać czy nawet odwrócić procesy patologiczne zachodzące w komórkach. Ocena poziomu stresu oksydacyjnego badanych linii komórkowych oraz zmian w migracji i inwazyjności pozwoli zobrazować skalę zagrożenia jakie za sobą niesie oddychanie powietrzem z zawieszonym szkodliwym pyłem a w szczególności jego wpływ kancerogenny na ludzki organizm.

Dofinansowanie: 70 000,00 zł
Całkowita wartość: 70 000,00 zł
Data podpisania umowy: 19.04.2022 r. 

 

Otrzymywanie spersonalizowanych leków pediatrycznych metodą druku 3D

Projekt ma na celu opracowanie i optymalizacje nowych materiałów farmaceutycznych z wbudowanymi substancjami leczniczymi, z potencjalnym zastosowaniem w produkcji spersonalizowanych leków pediatrycznych przy użyciu druku 3D. W projekcie jest również planowana we współpracy z polską firmą informatyczną NerdArmy projektowanie i budowa demonstracyjnej wersji nowej drukarki 3D o szerokim zakresie zastosowań, zdolnej do wytłaczania materiałów koloidalnych i niskotopliwych. Pomysł na opisywany projekt wynika z ograniczeń, które przedstawiają już istniejące sposoby personalizacji dawek leków, potrzebne zwłaszcza w przypadku braku dawek pediatrycznych na rynku. Zwykle wymagają one dzielenia dawki poprzez otwieranie kapsułek oraz cięcie i kruszenie tabletek, co jest zarówno niewygodne, jak i stwarza ryzyko przedawkowania leku. Produkcja leków na dużą skalę w oparciu o koncepcję "one size fits all" ma ograniczone zastosowanie w leczeniu rzadkich chorób, w leczeniu pacjentów pediatrycznych, gdzie wymagana jest indywidualizacja dawkowania, lub w przypadkach, w których konieczne jest poszukiwanie alternatywnych dróg podawania leków. Nowe technologie wytwarzania przyrostowego mogą stać się rozwiązaniem, umożliwiając personalizację leku w łatwym do dostosowania procesie. Niniejszy projekt dotyczy aktualnych wyzwań związanych z rozwojem technologii wytwarzania przyrostowego w zastosowaniach biomedycznych.

Dofinansowanie: 58 816,00 zł
Całkowita wartość: 58 816,00 zł
Data podpisania umowy: 19.05.2023 r. 
 

 

Rola białka RBMS3 w procesie przejścia epitelialno-mezenchymalnego (EMT) w progresji raka gruczołu piersiowego

Najczęściej rozpoznawanym nowotworem jest rak gruczołu piersiowego z 2,3 milionami przypadków jednocześnie będący odpowiedzialnym za 6,9% zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi. Pomimo znacznego postępu w diagnostyce oraz leczeniu nowotworów, rak gruczołu piersiowego nadal stanowi istotny problem społeczno-ekonomiczny ze względu na niezadowalające wyniki leczenia. Celem projektu jest określenie roli ekspresji białka RBMS3 w procesie EMT w raku przewodowym gruczołu piersiowego, poprzez określenie ewentualnych korelacji ekspresji RBMS3 z ekspresją markerów przejścia nabłonkowo-mezenchymalnego TWIST1, SNAIL, SLUG, ZEB1, N-kadheryny, E-kadheryny, a także korelacji uzyskanych wyników z danymi kliniczno-patologicznymi pacjentów. Badania nad rolą białka RBMS3 w raku gruczołu piersiowego może przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw regulacji procesu EMT w raku gruczołu piersiowego oraz przerzutach tego nowotworu, a dzięki temu stać się przydatnym narzędziem diagnostycznym lub potencjalnym celem terapeutycznym przyszłych terapii ukierunkowanych molekularnie. Może to znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji zdrowotnej pacjentek z tym schorzeniem.

Dofinansowanie: 70 000,00 zł
Całkowita wartość: 70 000,00 zł
Data podpisania umowy: 28.04.2023 r. 

 

Zastosowanie metody opartej na kropkach kwantowych w detekcji biomarkerów przejścia epitelialno-mezenchymalnego komórek nowotworowych

Nowotwór piersi jest schorzeniem wysoce heterogennym, w przebiegu którego często dochodzi do przerzutów do innych narządów. W procesie tym na poziomie molekularnym kluczową rolę odgrywa tzw. przejście epitelialno-mezenchymalne (EMT) komórek nowotworowych. Głównym celem projektu jest opracowanie, opartej na zdolności kropek kwantowych (QDs) do tworzenia kompleksów z biocząsteczkami, metody detekcji białek związanych z EMT oraz białek zaangażowanych we wczesny etap inicjacji procesu przerzutowania nowotworów piersi do kości, jako że większości z tych technik ich wykrywania brakuje specyficzności i czułości, szczególnie gdy celem badania jest wykrycie wczesnych przerzutów. Badania zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem nowotworowych linii komórkowych piersi, a linia nienowotworowa posłuży jako kontrola. Przypuszcza się, że uzyskane na drodze nieskomplikowanej syntezy, a następnie sprzęgania ze specyficznymi przeciwciałami sensory na bazie QDs mogą stać się lepszą alternatywą wykrywania białek niż inne aktualnie stosowane metody, a w przyszłości potencjalnie zostać wykorzystane w celu detekcji biomarkerów przerzutowania w materiale biologicznym.

Dofinansowanie: 68 660 zł
Całkowita wartość: 68 660 zł
Data podpisania umowy: 28.04.2023r.