Wykładowcy

Wykładowcy

Kierownik studiów podyplomowych
Adiunkt w Katedrze Fizjologii i Patofizjologii UMW.

dr n. o zdrowiu Agnieszka Siennicka

dr nauk o zdrowiu Agnieszka Siennicka

MedTech networker, czyli interdyscyplinarny łącznik między specjalistami z obszarów medycznych i okołomedycznych a twórcami innowacji; współkoordynator projektu stworzenia Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC DISRUPTOR w UMW), zaangażowana w liczne inicjatywy mające na celu stworzenie rozwiązań dla pacjentów oraz zwiększanie świadomości w obszarze innowacji w środowisku medycznym ze szczególnym uwzględnieniem aspektów behawioralnych oraz zagadnień dotyczących natury danych medycznych. Główna wykonawczyni projektu stworzenia aplikacji mobilnej dla pacjentów z niewydolnością serca (Asystent Pacjenta z NS), która obecnie jest testowana w ramach badań przedklinicznych w UMW; współautorka Białej Księgi (AI w praktyce klinicznej) oraz inicjatorka pionierskich w skali kraju zajęć fakultatywnych "Wprowadzenie do praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie", realizowanych w UMW od marca 2023 i opiekun koła naukowego zajmującego się pokrewnymi zagadnieniami. W latach 2020-2022 realizowała grant szkoleniowy HeartBIT_4.0 (Application of innovative Medical Data Science technologies for heart diseases  - zastosowanie innowacyjnych technik analizy danych medycznych w kardiologii). Projekt (finansowany przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020) miał na celu podnoszenie kompetencji pracowników Uniwersytetu Medycznego w zakresie współczesnych metod oraz nowoczesnej filozofii prowadzenia eksperymentów i analizy danych medycznych. Absolwentka biologii człowieka (2008) i psychologii (2013) na Uniwersytecie Wrocławskim; doktorat z dziedziny nauk o zdrowiu (2014) realizowała dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki (Preludium, 2012-2015), który dotyczył psychologicznych uwarunkowań niestosowania się do zaleceń lekarskich u chorych z niewydolnością serca. Na co dzień zajmuje się  nauczaniem studentów (zajęcia z zakresu fizjologii człowieka dla studentów medycyny i stomatologii) oraz pracami badawczymi w obszarze medycyny cyfrowej oraz zachowań i edukacji prozdrowotnej pacjentów

 


CEO & CTO w Consonance

Mariusz Masior CEO Consonance

 

mgr inż. Mariusz Mąsior

CEO & CTO w Consonance, odpowiedzialny za zarządzanie zasobami technicznymi oraz działalnością badawczo-rozwojową. Ekspert w obszarze innowacyjnych projektów MedTech, zarówno w zakresie sprzętu jak i oprogramowania. Współzałożyciel i ex-CTO w Cardiomatics, odpowiedzialny za rozwój i zarządzanie produktu medycznego AI SaaS dla kardiologii.
Mentor i ekspert European Innovation Council. Full-stack developer i inżynier z szerokim doświadczeniem w inżynierii systemowej i architekturze systemów. Współpracował z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie w obszarze cyfrowego przetwarzania sygnałów, technologii mowy i inżynierii systemowej. Autor i współautor licznych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych. Odbył wizyty naukowe na Uniwersytecie Stanforda oraz w Nagoya Institute of Technology. Pasjonat żeglarstwa, snowboardu i wszelkich form nowoczesnej technologii.


dr hab. Łukasz Rypicz

dr hab. Łukasz Rypicz


dr hab. Łukasz Rypicz, specjalista zdrowia publicznego, absolwent biologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz zdrowia publicznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Współautor publikacji naukowych z zakresu zdrowia publicznego, bezpieczeństwa pacjenta oraz personelu medycznego, zarządzania jakością oraz ryzykiem klinicznym. Prodziekan ds. studentów na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMW, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego. Bierze udział w pracach nad stworzeniem Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej jako członek interdyscyplinarnego zespołu, odpowiada za wpływ projektu na zdrowie publiczne w kontekście rozwoju i innowacji oraz efekty ekonomiczne.

 


Dyrektor Jednostki Notyfikowanej TÜV NORD Polska

Kornel Łukaszczyk
Kornel Lukaszczyk

Jest absolwentem Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Studia ukończył z tytułem magistra inżyniera o specjalności Elektronika Biomedyczna. Już podczas nauki w Politechnice Śląskiej łączył pasję elektroniki i telekomunikacji, projektując i budując aparaturę telemetryczną. Karierę zawodową zaczynał jako konstruktor aparatury elektro-kariologicznej w jednej z zabrzańskich firm. Był głównym konstruktorem pierwszego w Europie systemu zdalnego nadzoru kardiologicznego, wykorzystującego, dopiero co uruchomiony Internet w sieciach telefonii komórkowej. Równolegle z pracą konstruktora, w porozumieniu z TÜV NORD Polska rozpoczął szkolenie auditora wyrobów medycznych w Jednostce Notyfikowanej TÜV NORD CERT w Essen. W 2006 r. uzyskał tytuł auditora wiodącego wyrobów medycznych. Jednocześnie swoje życie zawodowe związał całkowicie z Jednostką Certyfikującą. W 2008 r. rozpoczął budowę polskiej Jednostki Notyfikowanej. Po dwóch latach intensywnej pracy nad systemem zarzadzania Jednostką, w 2010 r. uzyskał dla TÜV NORD Polska wyznaczenie Ministra Zdrowia na Jednostkę Notyfikowaną o numerze 2274. W kwietniu 2022r., po trzech latach intensywnej pracy uzyskał dla Jednostki wyznaczenie Prezesa Urzędu Rejestracji na Jednostkę Notyfikowaną w zakresie Rozporządzenia 2017/745 (MDR). Pełniąc obowiązki Dyrektora Jednostki Notyfikowanej, od 2006 r. prowadzi działalność dydaktyczną z zakresu systemów zarządzania i oceny zgodności wyrobów medycznych. W czasie wolnym realizuje swoje pasje z zakresu elektroniki, lotnictwa i radiokomunikacji amatorskiej.

 


Dr n. farm., inż. Agnieszka Matera-Witkiewicz , prof. uczelni

Agnieszka Matera-Witkiewicz

Doktor nauk farmaceutycznych (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu), mgr inżynier biotechnologii (Politechnika Łódzka) , Menedżer Projektów Badawczo-Rozwojowych (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu), Zarządzanie Badaniami Klinicznymi (Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum). Obecnie zatrudniona na stanowisku Profesora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Od 2015 Kieruje Pracownią Przesiewowych Testów Aktywności Biologicznej oraz Zintegrowanym Biobankiem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jedynym w Polsce akredytowanym na zgodność z ISO 20387:2021-01 Biobankiem w zakresie biobankowania ludzkiego materiału biologicznego i związanych z nim danych oraz pierwszym w Polsce certyfikatem jakości ISO 9001:2015 w zakresie biobankowania do celów naukowych, badawczo-rozwojowych i dydaktycznych, za którą w roku 2019 otrzymała nagrodę specjalną w konkursie LUMEN “Leaders in University Management LUMEN” przyznawaną m.in. przez Kapitułę Fundacji Kolegium Rektorów Polskich. Biobank UMW jest również pierwszym pośród 800 biobanków zrzeszonych w europejskiej infrastrukturze Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC, który otrzymał pozytywną ocenę zewnętrzną w zakresie spełnienia wymagań jakościowych stawianych biobankom na zgodność z ISO 20387-2018 Biotechnology-Biobankig-General Requirements for Biobanking nadawaną przez BBRMI-ERIC.

 Dr Agnieszka Matera-Witkiewicz jest Krajową Koordynatorką ds. Jakości w BBMRI.pl, krajowej infrastrukturze Polskiej Sieci Biobanków, należącej do BBMRI-ERIC. Koordynuje pracami grupy eksperckiej ds. Jakości BBMRI.pl, odpowiadała za wdrożenie jednolitych standardów zarządzania jakością w Polskiej Sieci Biobanków. Nominowana przez MEIN na Krajową Delegatkę do grupy eksperckiej ds. ekosystemów infrastruktury badawczej (research infrastructure ecosystems), tworzonej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – Global Science Forum .

Audytorka wiodąca ISO 9001, Audytorka BBMRI-ERIC i BBMRI.pl w zakresie systemów zapewnienia i zarządzania jakością, ekspertka w grupach roboczych Quality Management BBMRI-ERIC, przewodnicząca Komitetu Technicznego ds. Biotechnologii Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Krajowa Ekspertka Techniczna w ISO w TC Biotechnology w grupie roboczej Biobanks and Bioresources. Kierowała grupą odpowiedzialną za publikację polskiej wersji standardu ISO 20387 dedykowanego biobankowaniu. Od 2022 roku kieruje grupą roboczą ds. jakości w międzynarodowym towarzystwie ESBB-European, Middle Eastern & African Society Biopreservation and Biobanking. Została także wybrana do struktur zarządczych ESBB Council (2022-2024). Od 2023 roku jest członkiną Komitetu Sterującego ISBER- International Society for Biological and Environmental Repositores. W maju 2024 została wybrana na Vice-Prezydentkę międzynarodowego towarzystwa ESBB-European, Middle Eastern & African Society Biopreservation and Biobanking.

Jest współautorką i kreatorką koncepcji pierwszych krajowych wytycznych dla biobanków “Standardy Jakości dla Biobanków Polskich”, stanowiących krajowe wytyczne dla biobankowania i tworzenia systemu jakości w biobankach, które są finansowane z konkursów Agencji Badań Medycznych. Od 8 lat szkoli w zakresie biobankowania, w tym tworzenia biobanków i wdrażania systemów jakości w biobankach.


TUVNORD

Medical Innovation Institute

Consonance