Wydarzenia | 30.01.2023

Konferencja "Zielona Uczelnia w zielonym mieście"

17 marca br. odbędzie się konferencja "UMW Zielona Uczelnia w zielonym mieście", organizowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Celem konferencji jest prezentacja i rozpowszechnienie wiedzy na temat wpływu środowiska na ludzkie zdrowie i życie.

Sympozjum będzie poświęcone tematyce związanej ze zrównoważonym rozwojem, oszczędzaniem zasobów naturalnych, potrzebie inicjowania i wzmacniania projektów badawczych oraz edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego.

Wydarzenie zostało zaplanowane w trybie hybrydowym i jest adresowane do naukowców, studentów, władz lokalnych, instytucji proekologicznych, działaczy społecznych, mieszkańców Dolnego Śląska oraz wszystkich miłośników ekologii.

W programie konferencji zostały przewidziane trzy równoległe sesje, podczas których odbędą się wykłady, warsztaty, wystawy plakatów oraz stoisk promocyjnych.

Sesje plenarne zainicjują dyskusję na następujące tematy:

• Ekologiczne rozwiązania na uczelni
  • Zmiany klimatyczne
  • Zanieczyszczenie wód
  • Zero waste
  • Ekologiczny transport
  • Gospodarka odpadami
  • Zielone obszary w przestrzeni miejskiej
  • Ekologiczne źródła energii
  • Edukacja proekologiczna
  • Zrównoważony rozwój

Partnerem konferencji jest GreenMetric World University Ranking - inicjatywa, która powstała w 2010 r. Twórcy rankingu chcą uzyskać obraz tego, jak dany uniwersytet reaguje na kwestie zrównoważonego rozwoju lub radzi sobie z nimi za pomocą działań i komunikacji. Ranking opiera się kryteriach, które są uważane za istotne przez uczelnie zajmujące się zrównoważonym rozwojem. Obejmuje informacje o wielkości uniwersytetu i jego profilu zagospodarowania przestrzennego, zarówno miejskim, podmiejskim, jak i wiejskim, a także stopień zieleni. Kolejne badane kategorie dotyczą zużycia energii elektrycznej ze względu na jej związek z naszym śladem węglowym. Następnie GreenMetric zbiera informacje o transporcie, zużyciu wody, gospodarce odpadami, infrastrukturze, energii i zmianach klimatu oraz o edukacji i badaniach w tych obszarach. W rankingu ocenianych jest około tysiąca uczelni z 85 krajów, w tym 11 z Polski – wśród nich UMW.

Więcej informacji na stronie konferencji >>

Autor: Alicja Giedroyć-Skiba
Data utworzenia: 30.01.2023