Nr 80/XIV R/2006 - zajęcia praktyczne dla studentów WZP

ARCHIWALNE

Zarządzenie nr 80/XIV R/2006
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 16 listopada 2006 r.

w sprawie organizowania zajęć praktycznych dla studentów Wydziału Zdrowia Publicznego

Na podstawie art. 66 i 160 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365 ze zm.), art. 43e i 43f ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. 1991.91.408 ze zm.) oraz ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (j.t. Dz. U. 2001.57.602 ze zm.) zarządzam co następuje:

§ 1
1. Przez zajęcia praktyczne rozumie się zajęcia dydaktyczne realizowane przez Wydział w celu nabycia przez studenta umiejętności praktycznych wynikających ze standardów nauczania, obowiązujących dla danego kierunku.
2. Zajęcia praktyczne realizowane są według założeń przyjętych w planach studiów dla poszczególnych kierunków studiów, w miejscu i terminie wynikającym z ogólnowydziałowego harmonogramu zajęć praktycznych zatwierdzonego przez dziekana (wzór harmonogramu – załącznik nr 1).
3. Zmiany w planach studiów zatwierdza Rada Wydziału w terminie do 30 kwietnia.

§ 2
1. Zajęcia praktyczne, o których mowa w § 1 pkt 1 prowadzą nauczyciele akademiccy posiadający prawo wykonywania zawodu, praktykę zawodową zgodną z nauczanym przedmiotem oraz są objęci ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w ramach polisy zawartej przez Uczelnię.
2. W wyjątkowych przypadkach, spowodowanych brakiem możliwości prowadzenia zajęć przez pracownika Uczelni (np. konieczność zastępstwa), dopuszcza się prowadzenie zajęć przez pracownika jednostki, w której zajęcia się odbywają.
3. Wyznaczony przez dyrektora zakładu pracownik jednostki, w której zajęcia się odbywają, może prowadzić zajęcia jeżeli ma prawo wykonywania zawodu i wymaganą praktykę zawodową, zgodne z nauczanym przedmiotem.
4. Prowadzenie zajęć przez osobę, o której mowa w pkt 3, następuje na podstawie umowy zlecenia.
5. Zgodę na zawarcie umowy zlecenia wydaje:
a) Prorektor ds. Dydaktyki na podstawie udokumentowanego wniosku złożonego przez dziekana, uprzednio zaopiniowanego przez koordynatora zajęć praktycznych i praktyk zawodowych (zwanego dalej Koordynatorem) – ze strony Uczelni,
b) dyrektor zakładu – ze strony jednostki, w której zajęcia się odbywają.

§ 3
Zajęcia praktyczne odbywają się w trakcie roku akademickiego z wyłączeniem przerwy semestralnej i wakacyjnej i mogą być prowadzone w systemie zmianowym.

§ 4
1. Zajęcia praktyczne prowadzone są w:
a) oddziałach szpitali klinicznych i oddziałach klinicznych innych szpitali, z którymi Uczelnia ma zawarte umowy na prowadzenie działalności dydaktycznej i badawczej w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
b) innych zakładach podstawowej opieki zdrowotnej,
c) domach pomocy społecznej,
d) innych podmiotach spełniających kryteria do prowadzenia zajęć zgodnie ze standardami nauczania.
2. Zespół ds. Nadzoru nad Szpitalami Klinicznymi przekaże wykaz umów, o których mowa w pkt 1 lit. a, w terminie do 30 maja do Dziekanatu Wydziału oraz będzie informował o wszelkich zmianach w tym zakresie.
3. Dziekan Wydziału, zgodnie z otrzymanym wykazem, każdorazowo nie później niż 15 dni przed rozpoczęciem semestru przekaże dyrektorom jednostek, z którymi podpisano umowy, harmonogram zajęć praktycznych. Harmonogram ten przekaże równocześnie Prorektorowi ds. Dydaktyki.

§ 5
1. W przypadku braku możliwości realizowania zajęć praktycznych w jednostkach, o których mowa w § 4 pkt 1 lit. a lub w przypadku otrzymania od dyrektorów tych podmiotów, negatywnej odpowiedzi co do możliwości prowadzenia zajęć, dziekan z upoważnienia rektora, może zawrzeć porozumienie (wzór porozumienia – załącznik nr 2) z innymi jednostkami, o ile spełniają one warunki do prowadzenia zajęć. Porozumienie zawierane przez dziekana nie może zawierać zobowiązań finansowych ze strony Uczelni i powinno być zawarte na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.
2. W przypadku konieczności zawarcia porozumienia, które wymaga poniesienia przez Uczelnię kosztów z tytułu prowadzenia zajęć praktycznych, porozumienie takie (wraz z załączonym uzasadnieniem dziekana) podpisuje z upoważnienia Rektora – Prorektor ds. Dydaktyki oraz Kwestor.
3. Projekt porozumienia, o którym mowa w pkt 2, przygotowuje Koordynator w uzgodnieniu z Zastępcą Kwestora ds. Ekonomicznych i Planowania. Porozumienie wymaga akceptacji radcy prawnego.
4. Rejestr porozumień, o których mowa w pkt 1 i 2 prowadzi Koordynator.

§ 6
W trakcie odbywania zajęć praktycznych zakład opieki zdrowotnej, w którym odbywają się zajęcia udostępnia materiały umożliwiające realizację programu nauczania, np. rękawiczki jednorazowego użytku, środki dezynfekujące.

§ 7
Prowadzenie zajęć praktycznych w podmiotach, z którymi Uczelnia zawarła umowy na prowadzenie działalności dydaktycznej i badawczej w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, nie wymaga zawierania dodatkowego porozumienia.

§ 8
1. Studenci, którzy uczestniczą w zajęciach praktycznych zostają przeszkoleni w zakresie profilaktyki zakażeń.
2. Na pierwszym roku studiów, Inspektorat BHP przeprowadza szkolenie wstępne w zakresie, o którym mowa w pkt 1, co jest potwierdzone zaświadczeniem wydanym studentowi.
3. Przed rozpoczęciem zajęć, szkolenie w zakresie zapobiegania zakażeniom oraz instruktaż stanowiskowy przeprowadza osoba prowadząca zajęcia.
4. Procedurę postępowania po ekspozycji na zakażenie określa odrębne zarządzenie rektora.

§ 9
Uczelnia zawiera umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, na podstawie której ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody wyrządzone przez nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia praktyczne oraz studentów za działania, których odpowiada nauczyciel akademicki.

§ 10
Student odbywający zajęcia praktyczne zobowiązany jest posiadać:
a) ubezpieczenie od NNW rozszerzone o ryzyko ekspozycji na zakażenia, zawierane indywidualnie przez studentów,
b) zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B,
c) książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych,
d) ubranie medyczne, identyfikator.

§ 11
1. W celu prawidłowego przebiegu zajęć praktycznych, dziekan powołuje na Wydziale Koordynatora.
2. Koordynator przed rozpoczęciem roku akademickiego, opracowuje harmonogram zajęć praktycznych, o którym mowa w § 1 ust. 2, w terminie do 10 września.
3. Szczegółowy zakres obowiązków i kompetencji koordynatora określa dziekan.

§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik 1
Załącznik 2

Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

prof. dr hab. Ryszard Andrzejak


Otrzymują:
według rozdzielnika
Autor: Administrator Administrator
Data utworzenia: 08.05.2008
Autor edycji: Administrator Administrator
Data edycji: 05.07.2016