Nr 48/XV R/2012 - zasady poddawania prac dyplomowych procedurze antyplagiatowej

ARCHIWALNE - uchylone zarządzeniem 41/XV R/2019
 
Zarządzenie nr 48/XV R/2012
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 20 lipca 2012 r.
 
w sprawie zasad poddawania procedurze antyplagiatowej prac dyplomowych i innych przygotowanych przez studentów oraz rozpraw doktorskich przygotowywanych przez osoby ubiegające się o nadanie stopnia doktora
 
Na podstawie art. 66 ust. 2 pkt. 3 i 5 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. 2012 r., poz. 572) zarządzam, co następuje: 
 
§ 1
1. Ustala się procedurę antyplagiatową dla prac dyplomowych i innych przygotowywanych przez studentów oraz rozpraw doktorskich przygotowywanych przez osoby ubiegające się o nadanie stopnia doktora, zwaną dalej regulaminem.
2. Wprowadza się następujące definicje pojęć:
1) Alert - informacja zawarta w Raporcie podobieństwa sygnalizująca wystąpienie w badanym dokumencie znaków pochodzących z alfabetów innych niż łacińskie. Funkcją Alertu jest zwrócenie szczególnej uwagi na zasadność użycia wskazanych znaków, których obecność może wskazywać na próbę zafałszowania wartości współczynników w Raporcie podobieństwa;
2) Raport podobieństwa - dokument generowany przez system Plagiat.pl, zawierający informacje o zapożyczeniach zidentyfikowanych w analizowanym tekście; Raport podobieństwa w systemie Plagiat.pl występuje w formie „Raportu skróconego” oraz „Raportu pełnego”;
3) Współczynnik podobieństwa 1 - wartość (wyrażona w procentach), określająca poziom zapożyczeń odnalezionych w określonych źródłach (bazie uczelni macierzystej, bazach innych uczelni uczestniczących w Programie Wymiany Baz oraz zasobach Internetu), złożonych z minimum pięciu wyrazów. Przekroczenie przyjętych wartości Współczynnika podobieństwa 1 może świadczyć o nadmiernym wykorzystaniu w pracy zapożyczeń i może stanowić jedynie wskazówkę o możliwości wystąpienia plagiatu i, co do zasady, wymaga dodatkowej weryfikacji przez osobę upoważnioną;
4) Współczynnik podobieństwa 2 - wartość wyrażona w procentach, określająca poziom zapożyczeń odnalezionych w określonych źródłach (bazie uczelni macierzystej, bazach innych uczelni uczestniczących w Programie Wymiany Baz oraz zasobach Internetu), złożonych z minimum dwudziestu pięciu wyrazów. Przekroczenie wskazanej wartości Współczynnika podobieństwa 2 jest sygnałem na wystąpienie w pracy nieuprawnionych zapożyczeń. Ujawnione zapożyczenie każdorazowo wymaga weryfikacji przez osobę upoważnioną.
 
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 2
1. Regulamin określa zasady i tryb funkcjonowania w Uczelni procedury antyplagiatowej oraz sposób korzystania przez Uczelnię z systemu antyplagiatowego Plagiat.pl, zwanego dalej Systemem.
2. Regulamin wprowadza procedurę zapewniającą kontrolę samodzielności i oryginalności prac dyplomowych oraz innych prac przygotowywanych przez studentów wszystkich kierunków, poziomów i form studiów, a także rozpraw doktorskich przygotowywanych w ramach przewodu doktorskiego.
3. Procedura antyplagiatowa ma na celu przeciwdziałanie naruszaniu praw autorskich i nieuprawnionemu wykorzystaniu cudzej własności intelektualnej.
 
§ 3
1. System stosowany w Uczelni jest obsługiwany w szczególności przez promotorów w przypadku prac dyplomowych/rozpraw doktorskich lub inne wyznaczone przez Dziekana osoby w przypadku pozostałych prac, zwanych dalej Operatorami Systemu.
2. Do obowiązków Operatora Systemu należy w szczególności: wprowadzenie prac do Systemu, analiza Raportu Podobieństwa i druk Protokołu oceny oryginalności pracy wygenerowanego przez System.
 
II. PRZEBIEG PROCEDURY ANTYPLAGIATOWEJ W PRZYPADKU PRAC DYPLOMOWYCH I ROZPRAW DOKTORSKICH
 
§ 4
1. Student/osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora, przed dopuszczeniem pracy dyplomowej/rozprawy doktorskiej do obrony, składa u Operatora Systemu ostateczną wersję pracy w postaci wydruku komputerowego oraz pliku elektronicznego na nośniku CD lub DVD w formacie ODT (Open Office Document), DOC i DOCX (Microsoft Word) lub PDF (wyłącznie w wersji edytowalnej).
2. Tekst pracy w postaci wydruku komputerowego oraz w postaci pliku elektronicznego na nośniku muszą być identyczne. W przypadku stwierdzenia różnic pomiędzy tekstami, praca nie zostanie dopuszczona do procedury antyplagiatowej.
3. Do wersji papierowej pracy dyplomowej/rozprawy doktorskiej, student/osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora dołączą oświadczenie o samodzielności wykonania pracy (załącznik nr 1).
 
§ 5
1. Niezwłocznie po złożeniu przez studenta/osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora ostatecznej wersji pracy dyplomowej/rozprawy doktorskiej, Operator Systemu wprowadza pracę do Systemu.
2. Dla każdej pracy dyplomowej/rozprawy doktorskiej wprowadzonej do Systemu, generowany jest Protokół oceny oryginalności pracy (załącznik nr 2, Cześć A-C).
3. Protokół oceny oryginalności pracy sporządza się w dwóch egzemplarzach, przeznaczonych dla: autora pracy oraz Operatora Systemu.
4. Operator Sytemu dokonuje analizy Skróconego Raportu Podobieństwa pod kątem występowania w pracy nieuprawnionych zapożyczeń, w szczególności ustala czy:
1) współczynnik podobieństwa 1 nie przekracza 50%,
2) współczynnik podobieństwa 2 nie przekracza 5%,
3) próbowano ukryć obecność nieuprawnionych zapożyczeń („alert”).
5. Podczas analizy Skróconego Raportu Podobieństwa Operator Systemu dokonuje oceny oryginalności i samodzielności pracy biorąc pod uwagę w szczególności: charakter pracy, liczbę i rodzaj wykorzystanych w pracy źródeł, sposób i kontekst wykorzystania tych źródeł.
 
§ 6
Jeżeli w wyniku analizy Skróconego Raportu Podobieństwa, o którym mowa w § 5, praca zostanie uznana za nie budzącą wątpliwości, Operator Systemu wypełnia Protokół oceny oryginalności pracy (załącznik nr 2, Część A-C) i wprowadza pracę do Bazy Systemu, a następnie przekazuje do dziekanatu w celu skierowania pracy do recenzji.
 
§ 7
Jeżeli w wyniku analizy Skróconego Raportu Podobieństwa,Operator Systemu uzna pracę za wymagającą dodatkowej oceny z punktu widzenia występowania niedopuszczalnych zapożyczeń, generuje z Systemu Pełny Raport Podobieństwa i poddaje go analizie.
 
§ 8
Jeżeli z oceny, o której mowa w § 7 wynika, że praca nie zawiera przesłanek popełnienia plagiatu przez jej autora, lecz nadmierna liczba cytatów wskazuje na niski stopień samodzielności – praca nie jest dodawana do Bazy Systemu, a student/osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora po konsultacji z promotorem ma możliwość poprawy pracy, która ponownie przechodzi całą procedurę antyplagiatową.
 
§ 9
1. Operator Systemu, na podstawie Pełnego Raportu Podobieństwa przygotowuje opinię w sprawie dopuszczenia pracy do obrony stanowiącą część C Protokołu oceny oryginalności pracy (załącznik nr 2), w której ocenia, czy praca nie zawiera nieuprawnionych zapożyczeń (plagiat) lub czy zawarte w niej prawidłowo oznaczone zapożyczenia (cytaty) nie budzą wątpliwości co do samodzielności pracy dyplomowej przygotowanej przez studenta/osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora.
2. Operator Systemu powinien w szczególności zwrócić uwagę czy:
1) praca nie zawiera obszernych fragmentów tekstu (co najmniej 50. słów) zidentyfikowanych przez System jako „podobne”,
2) nie występuje zbyt duża liczba potencjalnych zapożyczeń z jednego źródła,
3) nie zachodzi szczególna zbieżność tematyki badanej pracy z potencjalnymi źródłami zapożyczeń,
4) cechy redakcyjne badanej pracy nie wskazują na obecność „mechanicznych” zapożyczeń.
 
§ 10
Jeżeli opinia, o której mowa w § 9, wskazuje, że praca nie zawiera niedopuszczalnych zapożyczeń, Operator Systemu drukuje oraz wypełnia Protokołu oceny oryginalności pracy (Część A-C) i wprowadza pracę do Bazy Systemu.
 
§ 11
Jeżeli w wyniku oceny, o której mowa w § 9 Operator Systemu powziął uzasadnione podejrzenie, że praca może być plagiatem, Rektor  niezwłocznie poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w trybie ustalonym w art. 214 ust. 4 ustawy z dnia 25. lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz przepisy szczegółowe (Dz. U. 2012 r., poz. 572)[1].
 
§ 12
Do innych prac przygotowywanych przez studentów/osoby ubiegające się o nadanie stopnia doktora stosuje się odpowiednio przepisy § 4-11 niniejszego regulaminu.
 
III. POSTANOWENIA KOŃCOWE
§ 13
1. Wszystkie prace dyplomowe/rozprawy doktorskie, dopuszczone do egzaminu dyplomowego (obrony), są dodawane obligatoryjnie przez Operatorów Systemu do Bazy Danych Systemu.
2. Operator Systemu dołącza do teczki akt osobowych studenta/osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora wszystkie oświadczenia i Protokoły oceny oryginalności pracy (Część A-C).
3. Za zakładanie kont i szkolenie dla nowych Operatorów Systemu oraz zapewnienie im szczegółowej instrukcji obsługi Systemu odpowiada Uczelniany Administrator Systemu Antyplagiatowego (dalej UASA) wskazany przez kierownika Ośrodka Sieciowo- Komputerowego.
4. UASA i Operatorzy Sytemu pisemnie zobowiązują się do zachowania tajemnicy służbowej.
 
§ 14
1. Nadzór na procedurą antyplagiatową na wydziałach powierza się Dziekanom.
2. Nadzór nad realizacją procedury antyplagiatowej w Uczelni powierza się Prorektorowi ds. Dydaktyki.
 
§ 15
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 
 
Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu
 
prof. dr hab. Marek Ziętek
 
 
Otrzymują:
według rozdzielnika
MCH
 
[1]Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 grudnia 2006 w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec studentów (Dz. U. Nr 236, poz. 1707).

 

Autor: Administrator Administrator
Data utworzenia: 24.07.2012
Autor edycji: Magdalena Kapera
Data edycji: 14.10.2022