Zbuduj Zdrowie z UMW - Dla uczestnika programu

Pomiary

Jeśli zapisał_a się Pan_i do programu Zbuduj Zdrowie z UMW, przez formularz z tego: https://forms.gle/GFiTFTQvfoPZCeE69 linku, to dzwonimy na podany w ankiecie przez Pana_ią numer telefonu i zapraszamy na pomiary, które odbywają się w budynku Katedry Zdrowia Populacyjnego, przy ul. Bujwida 44. 

Jak wyglądają pomiary? 

  • Na wstępie prowadzimy z Państwem krótki wywiad, w którym pytamy m.in. o przyjmowane leki. 
  • Mierzymy obwód talii i bioder.
  • Mierzymy wzrost. 
  • Wykonujemy badanie składu ciała za pomocą wagi TANITA. Na wagę trzeba wejść boso (za każdym razem czujniki są dezynfekowane) i przed wejściem na wagę prosimy o zdjęcie metalowej biżuterii (kolczyków, zegarków, bransoletek, pasków).
  • Na koniec, mierzymy wartość ciśnienia tętniczego. 

Do lipca 2023 r. przebadaliśmy 92 osoby! Dziękujemy za udział w programie i do zobaczenia na drugiej turze pomiarów. 

Seminaria edukacyjne

Po wakacjach, zapraszamy na czwarte seminarium edukacyjne w ramach projektu Zbuduj Zdrowie z UMW. 

Kiedy? 

  • 23 października 2023 r. (poniedziałek)
  • godz. 14:00 

Gdzie? 

  • Centrum Naukowej Informacji Medycznej 
Zajęcia sportowe

Od marca br. wszyscy Uczestnicy programu Zbuduj Zdrowie z UMW mogą korzystać z zajęć ruchowych w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. W tygodniu zachęcamy do korzystania z uczelnianej siłowni pod okiem trenera i prowadzonych treningów obwodowych. W soboty o 10:00 spod Studium Wychowania Fizycznego i Sportu wyruszamy na wspólny Nordic Walking. 

Grafik zajęć sportowych w ramach programu Zbuduj Zdrowie z UMW

 

Dietetyczne wskazówki

Woda jest podstawą życia. Nasze ciało w ponad 60% składa się z wody. Spożywanie odpowiednich ilości płynów jest konieczne do utrzymania prawidłowego nawodnienia, ponieważ codziennie tracimy część płynów w wyniku metabolizmu, oddychania czy pocenia się. Prawidłowe nawodnienie chroni przed przegrzaniem, utrzymuje zdrową skórę i jest niezbędne do prawidłowego trawienia.

Wskazówka 1: Zamiast słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych (w tym także napojów owocowych i smakowych wód mineralnych) lepiej wybrać naturalną wodę mineralną. Do smaku można dodać do niej np. plaster cytryny, pomarańczy lub grejpfruta.

Wskazówka 2: Unikajmy słodzenia herbaty i kawy. Jeżeli lubicie Państwo kawę, starajcie się pić nie więcej niż 1-2 filiżanki dziennie.

Wskazówka 3: Pamiętajcie o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia i stopniowym zwiększaniu ich spożycia do ok. 2l płynów ze wszystkich źródeł (ok. 8 szklanek). Najlepiej starać się zawsze mieć butelkę wody w zasięgu ręki, aby pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów.

Wskazówka żywieniowa – pij wodę 1

Wskazówka żywieniowa – pij wodę 1

Wskazówki żywieniowe – pij wodę 3

Wskazówki żywieniowe – pij wodę 4

Jak utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe?

Picie odpowiedniej ilości wody wraz z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną są kluczowymi elementami zdrowego trybu życia.

Aby pomóc Wam przy wprowadzaniu nawyku picia wody, przygotowaliśmy wskazówki w trzech krokach.

Wskazówka 1: Ułóż konkretny plan zwiększania ilości wypijanej wody. Wyznacz cel główny oraz cele cząstkowe np. tygodniowe. 

Wskazówka 2: Działaj metodą małych kroków. Pracuj nad swoją wytrwałością. Zmiany potrzebują czasu, by stały się naszymi nawykami. Nie poddawaj się pomimo drobnych potknięć. Wróć do realizacji planu.

Wskazówka 3: Znajdź przyjemność z wprowadzanych zmian. Nagradzaj się  za osiągnięcie celów cząstkowych. 
 

Jak wyrobić nawyk picia wody?

Jak wyrobić nawyk picia wody? Krok 1Jak wyrobić nawyk picia wody? Krok 2Jak wyrobić nawyk picia wody? Krok 3

Pamiętaj o aktywności fizycznej!

Zaraz po przebudzeniu nie zrywaj się od razu z łóżka, swoją aktywność możesz zacząć już w nim!

WSKAZÓWKA 1: Wykonaj kilka przeciągnięć, ćwiczeń elongacyjnych (staraj się wyciągnąć kończyny górne jak najdalej i w tył a kończyny dolne kieruj od siebie) – jednoczesne rozciąganie spowoduje rozciągnięcie Twojego kręgosłupa.

WSKAZÓWKA 2: Innym ważnym ćwiczeniem może być przytwierdzanie lędźwi do podłoża z jednoczesnym wyciąganiem kończyn dolnych.

WSKAZÓWKA 3: Zaraz po wstaniu możesz wykonać kilka wspięć na palce z kończynami górnymi uniesionymi w górę, staraj się sięgnąć jak najwyżej.

Pamiętaj, aby wszystkie ćwiczenia robić nie na szybko i nie na maksymalnych zakresach ruchu. Warto słuchać swojego organizmu, aby nie doprowadzić do kontuzji. 

Zacznij dzień od rozgrzewkiZacznij dzień od rozgrzewki. Krok 1Zacznij dzień od rozgrzewki. Krok 2Zacznij dzień od rozgrzewki. Krok 3Zacznij dzień od rozgrzewki. Pamiętaj