Szkolenia z pozyskania projektów naukowych
Nazwa Zadania: Realizacja intensywnego programu szkoleń dla pracowników UMW – członków wiodących zespołów badawczych, wykonawców mikrograntów oraz kadry administracyjnej z zakresu tematyki pozyskiwania
i rozliczania środków z programów międzynarodowych finansujących działalność badawczą – usługi doradcze podmiotów zewnętrznych.
Celem zadania jest zorganizowanie intensywnego programu szkoleń dla pracowników UMW tj. członków wiodących zespołów badawczych, wykonawców mikrograntów oraz kadry administracyjnej z zakresu tematyki pozyskiwania i rozliczania środków z programów międzynarodowych finansujących działalność badawczą. Zaproszeni eksperci przeprowadzą intensywne szkolenia kadry UMW mające na celu profesjonalne opracowanie wizerunku naukowego kadry badawczej oraz Uczelni jako instytucji, a także zaprezentują i omówią szczegółowo wymagania stawiane przez Komisję Europejską w konkursach dla naukowców i konsorcjów międzynarodowych w zakresie przygotowania wniosków aplikacyjnych oraz sposobu przedstawiania informacji o projekcie. Zaplanowane szkolenia będą miały charakter warsztatów, co jeszcze bardziej przyczyni się do zwiększenia efektywności Uczelni
w pozyskiwaniu i realizacji projektów finansowanych z KE.
Skuteczne aplikowanie do programu "Horyzont Europa"
Zapraszamy do udziału w specjalistycznym szkoleniu skierowanym do naukowców oraz osób zaangażowanych w przygotowanie projektów badawczych, planujących aplikować o środki w ramach programu „Horyzont Europa”.

Cel szkolenia
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom kompleksowej wiedzy oraz praktycznych umiejętności niezbędnych do przygotowania konkurencyjnego wniosku projektowego.
Program „Horyzont Europa” charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem konkurencji – skuteczne aplikowanie wymaga nie tylko czasu i zasobów, ale również dogłębnego zrozumienia zasad programu, polityk UE oraz tzw. „niewypowiedzianych reguł gry”. Szkolenie obejmuje praktyczne zagadnienia z pisania wniosku o projekt horyzontalny krok po kroku (część B) oraz wskazania, jakie są najważniejsze klucze do wypełnienia wniosku o projekt horyzontalny i na co trzeba zwrócić uwagę, przygotowując się do jego napisania.
Zakres szkolenia
Szkolenie obejmuje zarówno zagadnienia koncepcyjne, jak i techniczne.
Zagadnienia koncepcyjne:
- Krystalizacja pomysłu projektowego;
- Budowanie konsorcjum;
- Opracowanie sekcji: Doskonałość (Excellence), Wpływ (Impact), Realizacja (Implementation);
- Prezentacja nowatorskiego charakteru projektu;
- Przygotowanie do wdrożenia oraz planowanie budżetu.
Zagadnienia techniczne:
- Dobór tematu i rodzaju działania;
- Praktyczne warsztaty z pisania wniosku krok po kroku (część B);
- Poziom gotowości technologicznej (TRL);
- Planowanie pracy nad wnioskiem i harmonogram;
- Pisanie, składanie wniosku i korzystanie z portalu Funding & Tender;
- Otwarty dostęp, zarządzanie danymi i aspekty etyczne.
Dlaczego warto
Szkolenie prowadzone jest przez ekspertów z ponad 20-letnim doświadczeniem w programach ramowych UE (od FP4 do „Horyzontu Europa”). Uczestnicy poznają sprawdzone metody pracy nad wnioskiem, w tym standard ERC – podejście zorientowane na wysoką innowacyjność. Przekazane zostaną praktyczne wskazówki z perspektywy recenzenta, co pozwala unikać typowych błędów i lepiej spełniać oczekiwania oceniających.
Szkolenie dedykowane jest dla pracowników naukowych i badaczy, zespołów projektowych i koordynatorów, osób planujących udział w projektach międzynarodowych w ramach „Horyzontu Europa”.
Informacje organizacyjne
- Forma: szkolenie stacjonarne
- Termin: 27-28.05.2025
- Miejsce szkolenia: Wydział Farmaceutyczny, ul. Borowska 211, sala S-1 Biologia i Botanika Farmaceutyczna, parter.
Dzień 1: 27 maja 2025 9:00 - 15:00
Dzień 2: 28 maja 2025 9:00 - 15:00
Zgłoszenia przyjmowane są do 13 maja 2025 roku.
UWAGA: szkolenie prowadzone jest w języku angielskim.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt:
Kinga Klann-Sawicka, tel. 71 784 15 69, e-mail: kinga.klann-sawicka@umw.edu.pl
Szkolenie: „Skuteczne aplikowanie do programu Horyzont Europa” organizowane jest w ramach realizacji strategii rozwoju Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w latach 2024-2026 pt.: „UMW w Świetle Doskonałości Naukowej 2024-2026” (IDUB)
Fot: Archiwum UMW