Wróć do strony głównej
Aktualności | 11.12.2024

Śniadanie z rektorem

Prof. Piotr Ponikowski zaprosił na "Śniadanie z rektorem" społeczność Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która wspierała region w walce z wrześniową powodziową. W spotkaniu uczestniczyły także dwie studentki Wydziału Lekarskiego, które niedawno zostały laureatkami dwóch ważnych konkursów.

Rektor zorganizował śniadanie, aby podziękować studentom UMW oraz mgr Kamilowi Kędzierskiemu, asystentowi w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa. Wykładowca, który jednocześnie jest strażakiem, uczestniczył w ewakuacji szpitala w Nysie, swoim rodzinnym mieście. Obok niego na spotkaniu byli wolontariusze zrzeszeni wokół uczelnianej organizacji "Razem możemy więcej" (Fabian Sulima, Rafał Pudełek, Adam Wąsowicz, Karol Kuchar, Bohdan Shmorhun, Franciszek Kędzierski, Patrycja Tabaka, Maciej Daszkiewicz, Michał Hajdamowicz, Andrzej Korpacki i Wiktor Teżyk) oraz studenci kierunku ratownictwo medyczne i lekarskiego, którzy działają w Wodnej Służbie Ratowniczej we Wrocławiu (Ewa Luszawska, Maciej Kulczycki, Piotr Maciaszek i Tomasz Ścisłowicz).

– Gdy sytuacja we Wrocławiu zaczynała robić się poważna, jako organizacja stawiająca między innymi na wolontariacką działalność społeczną, zostaliśmy poproszeni o organizację wsparcia. W czasie kilku godzin zgromadziło się 60 osób gotowych do pomocy – mówił Franciszek Kędzierski, przewodniczący "Razem możemy więcej", student dietetyki na UMW. Dodajmy, że trwały jeszcze wakacje i studenci mieli wolne.

Druga grupa, członkowie Wodnej Służbie Ratowniczej we Wrocławiu, w czasie powodzi wspierała mieszkańców regionu w ewakuacji, udzielała pierwszej pomocy medycznej oraz dostarczała żywność i leki. Pomagała też w usuwaniu skutków żywiołu, gdy woda już opadła.

– Od kadr medycznych wymagane jest, i bardzo słusznie, zaangażowanie – mówił rektor. – Większość z Was dopiero będzie pełnoprawnymi pracownikami ochrony zdrowia, ale już pokazaliście, że doskonale znacie znaczenie tego słowa. 

Prof. Piotr Ponikowski w imieniu władz rektorskich i dziekańskich uczelni dziękował za mobilizację, poświęcenie czasu i udzieloną pomoc. Podkreślił też, że jako uczelnia medyczna, UMW jest odpowiedzialny za zdrowie i życie innych. – Podobnie jak studenci, którzy wspierali medyków w czasie pandemii, tak i Wy teraz zdaliście egzamin z odpowiedzialności na piątkę – stwierdził.

Rektor dodał, że obok osiągnięć naukowych, działania prospołeczne studentów są najlepszą wizytówką i promocją uczelni: – Mam nadzieję i bardzo na to liczę, że właśnie takie osoby jak Wy, zechcą z nami zostać po zakończeniu studiów i tworzyć z nami nasz uniwersytet.

W śniadaniu uczestniczyła także Tetiana Zinyk, studentka V roku i Magdalena Kloc, studentka III roku Wydziału Lekarskiego. Pierwsza została Wrocławianką Roku 2024 w kategorii "Teraz Młodość - Siła Młodości", druga wraz ze SKN Biologii Komórki Nowotworowej zdobyła pierwsze miejsce w kategorii "StRuNa-Med 2024" podczas ogólnopolskiego konkursu StRuNa.

Goście rektora wspominali powódź, opowiadali o swoich zainteresowaniach i planach. Rozmowy przy szakszuce, kiełbaskach i croissantach toczyły się tak płynnie, że zakończyły planem utworzenia na UMW sekcji wioślarstwa.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 11.12.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 11.12.2024