






Spotkanie rektora ze zdolnymi studentami
We wtorkowy poranek, w miłej i serdecznej atmosferze, odbyło się spotkanie rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotra Ponikowskiego z najzdolniejszymi studentami i doktorantami uczelni. Gośćmi spotkania były osoby, które w ostatnich miesiącach odniosły sukcesy w różnych dziedzinach – od nauki, przez sport, po działalność społeczną. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz rozmów na temat przyszłych wyzwań i planów, które pozwolą im kontynuować rozwój i realizację pasji.
Rektor, witając zaproszonych gości, nie szczędził słów uznania dla ich osiągnięć. - Państwa sukcesy są powodem do dumy, stanowią świadectwo zaangażowania, pasji i chęci wprowadzania zmian na lepsze– zaznaczył.
W spotkaniu udział wzięli również prof. Julita Kulbacka oraz lek. Wojciech Szlasa – pełnomocnicy rektora ds. projektu „Młoda Nauka”, którzy aktywnie wspierają rozwój młodych talentów naukowych, a ich zaangażowanie w projekt ma na celu wsparcie młodych badaczy.
Stypendia Ministra Zdrowia
Wśród wyróżnionych studentów znalazły się osoby, które otrzymały stypendia Ministra Zdrowia za swoje znaczące osiągnięcia naukowe.
- Dorota Bęben, absolwentka farmacji, specjalizująca się w badaniach nad naturalnymi substancjami przeciwnowotworowymi, w tym substancjami pozyskiwanymi z konopi, jest autorką wielu projektów badawczych. Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz współpracowała z międzynarodowymi zespołami badawczymi. Jej badania nad fitokannabinoidami i ich wpływem na komórki nowotworowe mogą w przyszłości stanowić podstawę nowych terapii. Obecnie kontynuuje swoją pracę jako doktorantka.
- Maciej Tota to student kierunku lekarskiego (VI rok), który ma na swoim koncie liczne publikacje z zakresu nefrologii, dermatologii i immunologii. Jego badania dotyczą m.in. nefropatii IgA i nowotworów skóry, a jego doświadczenie obejmuje również organizowanie wydarzeń edukacyjnych na rzecz popularyzacji wiedzy o zdrowiu. Został dwukrotnie wyróżniony stypendium Ministra Zdrowia i pięć razy stypendium rektora, co świadczy o jego ciągłym zaangażowaniu w rozwój naukowy i działalność społeczną.
- Katarzyna Rakoczy to studentka kierunku lekarskiego (V rok), której dorobek naukowy obejmuje 12 publikacji związanych z onkologią, immunologią i medycyną eksperymentalną. Katarzyna bierze udział w licznych projektach badawczych, a także reprezentuje uczelnię na międzynarodowych konferencjach. Obecnie planuje specjalizację z onkologii klinicznej, a jej badania skupiają się na nowych metodach leczenia i monitorowania pacjentów onkologicznych. W wolnych chwilach pisze wiersze medyczne.
- Kamila Florek (kierunek lekarski, VI rok) specjalizuje się w kardiologii, a jej badania dotyczą m.in. zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób serca. Kamila angażuje się także w badania nad mikrobiotą jelitową u pacjentów po transplantacjach serca. Jest liderką Studenckiego Koła Naukowego Kardiologii Inwazyjnej, a jej prace badawcze mają na celu usprawnienie diagnostyki i leczenia chorób serca.
Więcej o sylwetkach nagrodzonych stypendiami Ministra Zdrowia.
I miejsce w konkursie IX edycji Central European Emergency Medicine
Wśród zaproszonych gości były również Shivika Parmar i Maya Kuczak, studentki VI roku kierunku lekarskiego, które zdobyły pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie prac studenckich podczas IX edycji Central European Emergency Medicine. Ich badania, dotyczące codziennych nawyków lekarzy różnych specjalizacji, miały na celu poprawę dobrostanu pracowników ochrony zdrowia. Projekt analizował m.in. aktywność fizyczną, dietę, sen i radzenie sobie ze stresem wśród lekarzy, co miało na celu wskazanie obszarów wymagających poprawy.
Więcej o sukcesie studentek.
TopMinds2025
Jakub Sobieraj, również student VI roku kierunku lekarskiego, został jednym z 20 uczestników ogólnopolskiego programu mentoringowego TopMinds2025. Program, w którym Jakub będzie współpracować z mentorką z PAN, ma na celu wsparcie młodych badaczy w ich drodze do doktoratów i realizacji międzynarodowych projektów naukowych. Jakub jest aktywnym członkiem kilku kół naukowych, a jego zainteresowania obejmują psychiatrię, immunologię i mikrobiologię.
Więcej o programie i zwycięzcy.
IX edycja konkursu "Młode Talenty".
Spotkanie było także okazją do wyróżnienia studentów i doktorantów nominowanych do Konkursu Młode Talenty w różnych kategoriach. Finał odbędzie się 19 maja.
Dorota Bęben, doktorantka, absolwentka farmacji nominowana w kategorii „sukces naukowy”, otrzymała wyróżnienie za swoje badania nad zastosowaniem fitokannabinoidów w terapii przeciwnowotworowej.
Karolina Tądel, absolwentka kierunku lekarskiego, doktorantka, nominowana w kategorii „innowacja”, zyskała uznanie za projekt wykorzystania sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania sepsy u noworodków. Mateusz Lickindorf, student V roku kierunku lekarskiego stworzył startup Oncosort i otrzymał nominację w kategorii „przedsiębiorczość”. Oncosort to system sztucznej inteligencji wspierający lekarzy w szybszym i bardziej precyzyjnym kwalifikowaniu pacjentów onkologicznych do odpowiednich terapii. W kategorii „sukces artystyczny” nominowana została Inga Cesarz, studentka I roku kierunku lekarskiego, która zdobyła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata Dance World Cup 2024 w kategorii kwartet baletowy. Z kolei Franciszek Kędzierski, student dietetyki (I rok, II stopień) , został nominowany w kategorii „sukces społeczny” za inicjowanie licznych działań na rzecz zdrowia i ekologii, takich jak organizowanie „Dnia Krwiodawstwa a UMW” czy „Zielonego Miasteczka Zdrowia”. Jego inicjatywy skierowane były zarówno do studentów, jak i mieszkańców Wrocławia, promując profilaktykę zdrowotną i ekologię. Działacz WOŚP na UMW.
Sukces sportowy
Spotkanie nie mogło także obejść się bez wspomnienia o sportowych osiągnięciach studentów. Fabian Sulima, reprezentant Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wziął udział w międzynarodowych zawodach wioślarskich w Chinach, gdzie rywalizował z drużynami z takich uczelni jak Oxford i Cambridge. Fabian, który jest kapitanem drużyny wioślarskiej Uniwersytetu, przygotowuje się obecnie do udziału w międzyuczelnianych zawodach Odra Cup, które odbędą się w maju 2025 roku.
- Rozmowy, które odbyliśmy podczas dzisiejszego wspólnego śniadania, są dla mnie refleksją nad tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość naszej uczelni – dodał na zakończenie spotkania. Następnie rektor wręczył gościom drobne upominki i zaprosił wszystkich do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.