Wróć do strony głównej
Aktualności | 25.04.2024

Brawa dla naszych studentów

Wrocławskie Centrum Akademickie już po raz szósty przyznało granty w ramach Programu Fundusz Aktywności Studenckiej. Dwa z nich trafiły do studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Otrzymały je Chór Medici Cantantes oraz SKN Ginekologii i Położnictwa.

Fundusz Aktywności Studenckiej (FAST) wspiera przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność kół naukowych oraz organizacji studenckich, które działają na wrocławskich uczelniach. Dotąd środki można było pozyskać na realizację projektów, ale podczas tegorocznego rozdania nastąpiła zmiana. Szansę na dofinansowanie miały wszystkie ciekawe i wartościowe inicjatywy.

Na konkurs wpłynęły 134 zgłoszenia z 13 publicznych i niepublicznych uczelni Wrocławia. Jury wybrało 19 wniosków, wśród których są złożone przez Chór UMW Medici Cantantes oraz SKN Ginekologii i Położnictwa.

Chór Medici Cantantes otrzymał środki na realizację projektu "Z chórem po świecie". Dzięki nim zespół pod przewodnictwem Magdaleny Wojtas weźmie udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym "Canco Mediterrania" w Lloret de Mar oraz Barcelonie (9-15 września br.).

– Nasz projekt jest formą kształcenia i doskonalenia umiejętności artystycznych studentów, ale także da możliwość promocji Wrocławia oraz naszej uczelni poza granicami kraju – mówi Magdalena Wojtas. – Repertuar konkursowy to zbiór niezwykle trudnych i zróżnicowanych utworów, które stanowią wyzwanie dla zespołu, a jego przygotowanie wpłynie na umiejętność pracy w grupie oraz niewątpliwie poprawi indywidualne umiejętności wokalne naszych chórzystów.

Konkurs, na który pojedzie Medici Cantantes, ma międzynarodowy zasięg i weźmie w nim udział tylko 20 chórów z całego świata.

Z kolei Studenckie Koło Naukowe Ginekologii i Położnictwa – dzięki wsparciu z FAST – zrealizuje projekt "Zanurzeni w profilaktyce – aż po szyjkę". W ramach działania studenci zorganizują prelekcje dla uczennic szkół ponadpodstawowych, w ramach których będą edukować z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem HPV oraz raka szyjki macicy. Ma to zwiększyć świadomość i wiedzę na temat choroby wśród młodych kobiet, co może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności oraz śmiertelności związanej z rakiem szyjki macicy. 

Dodatkowo z okazji Światowego Dnia Onkologii, który obchodzony jest 4 października, studenci przygotują materiały edukacyjne, które udostępnią w miejscach publicznych (np. centra handlowe, placówki medyczne, szkoły), aby dotrzeć do jak największej liczby osób. 

Projekt obejmuje również utworzenie stoisk informacyjnych we wrocławskiej galerii handlowej oraz bibliotece głównej uczelni. Powstaną też profile edukacyjne w mediach społecznościowych, a członkowie koła będą gośćmi audycji radiowej, podczas której zachęcą do profilaktyki.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 25.04.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 01.05.2024