Wróć do strony głównej
Aktualności | 14.12.2023

Inwestycja w diagnostykę i badania naukowe

Nowa siedziba Katedry i Zakładu Genetyki wraz z nowoczesnym laboratorium sekwencjonowania genomów została otwarta na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Prace remontowo-budowlane trwały dwa lata i pochłonęły 4,5 mln zł z budżetu uczelni. Dzięki nim jednostka zyskała nowe narzędzia do prowadzenia badań naukowych oraz precyzyjnej diagnostyki pacjentów. 

– Nawet na jeden dzień nie przerwaliśmy naszej działalności. Korzystaliśmy z gościnności innych jednostek znajdujących się w naszym budynku i cierpliwie czekaliśmy na zakończenie robót. W końcu nastąpił ten niesamowity moment i otwieramy nasze nowe lokum – mówiła podczas uroczystości prof. Maria Małgorzata Sąsiadek, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki UMW, dziękując władzom uczelni oraz osobom zaangażowanym w powstanie nowej siedziby.

Rektor UMW prof. Piotr Ponikowski przyznał z kolei, że realizacja inwestycji to jeden z elementów "nowego otwarcia" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu: 
– Zapoczątkowaliśmy je kilka tygodniu temu dyskusją na temat powstania centrum omicznego, a następnie debatą dotyczącą ubiegania się o status uczelni badawczej. Rozbudowa wnętrz Katedry i Zakładu Genetyki oraz laboratorium badań genetycznych jest częścią koncepcji, którą zamierzamy sukcesywnie realizować.

Obecnie w budynku przy ul. Marcinkowskiego znajdują się sale dla studentów, biura dla naukowców oraz przestrzenne, innowacyjne laboratorium wyposażone m.in. w mikroskopy fluorescencyjne, maszynerię do izolacji DNA, amplifikacji DNA oraz analizy i sekwencjonowania genomu. Będzie ono pełniło funkcję naukową, dydaktyczną i kliniczną. Przy Katedrze i Zakładzie Genetyki funkcjonuje bowiem poradnia, która służy pacjentom z niemal całej południowej Polski.

– Prowadzimy w niej wszechstronną diagnostykę schorzeń, których nie sposób rozpoznać na podstawie klasycznego postępowania klinicznego – tłumaczyła prof. Maria Małgorzata Sąsiadek i dodała, że genetyka to obecnie podstawowa metoda służącą rozpoznawaniu wielu chorób, w tym chorób rzadkich czy nowotworów. Dodatkowo wykorzystywana jest w diagnostyce prenatalnej.

Sekwencjonowanie genomu pozwala specjalistom zobaczyć pełny skład DNA, który zawiera zarówno informacje np. o kolorze oczu, jak i chorobach dziedzicznych. Tym samym umożliwia odczytanie wszystkich danych genetycznych, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nowoczesne laboratorium na UMW daje więc szansę na prowadzenie precyzyjnej diagnostyki oraz pogłębionych badań naukowych.

– Nie ma nowoczesnej medycyny bez wykorzystania technologii molekularnych. Jeśli u pacjenta wystąpi podejrzenie choroby uwarunkowanej genetycznie, będziemy mogli przebadać cały jego genom, zamiast analizować wyniki badań bez określonego kierunku diagnostycznego – wyjaśnił prof. Robert Śmigiel, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UMW. Tym samym u chorych szybciej i łatwej będzie można wdrożyć leczenie czy choćby sposób postępowania, który pomoże zmniejszyć objawy choroby.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 14.12.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 29.12.2023