Wróć do strony głównej
Aktualności | 22.05.2024

Majowe posiedzenie senatu

Prof. Piotr Wiland oraz mgr Mariusz Koral odebrali nominacje oraz gratulacje od prof. Piotra Ponikowskiego podczas majowego posiedzenia członków Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Otwierając spotkanie prof. Piotr Ponikowski przypomniał, że zarówno uczelnia, jak i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, mają swoje strategie, które zakładają nieustanny rozwój jednostek.

– W ostatniej edycji The Center for World University Rankings okazaliśmy się najlepszą wyższą szkołą medyczną w Polsce, aspirujemy do miana uczelni badawczej – przypomniał rektor UMW. – Mamy wiele planów, które wymagają od nas podejmowania decyzji i działań.

Jednym z takich działań jest utworzenie Instytutu Chorób Wewnętrznych, jednostki pełniącej funkcję kliniczną, dydaktyczną oraz naukowo-badawczą. Zadanie to władze uczelni powierzyły prof. Piotrowi Wilandowi, który został powołany na pełnomocnika rektor do spraw utworzenia wspomnianego ośrodka. Podobne pełnomocnictwo profesor otrzymał od dyrektora USK, o czym wspomniał podczas spotkania dr Marcin Drozd.

Prof. Piotr Wiland jest wybitnym specjalistą chorób wewnętrznych i specjalistą reumatologiem. Absolwent ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu, zawodowo związany z uczelnią od 2004 r.

Od 2008 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych UMW. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, a wcześniej (2011-2014) stał na jego czele. Profesor był także konsultantem wojewódzkim, a następnie konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii. Autor wielu publikacji naukowych, promotor przewodów doktorskich, organizator i uczestnik krajowych oraz międzynarodowych konferencji. Obecny w prestiżowym Rankingu World's Top 2% Scientists podsumowującym 2021 r.

Druga nominacja wraz z gratulacjami trafiła do mgr Mariusza Korala, kierownika Centrum Symulacji Medycznej UMW. Mariusz Koral jest ratownikiem medycznym, instruktorem pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, jak również instruktorem European Trauma Course (ETC) w ramach kształcenia podyplomowego dla lekarzy oraz nominowanym instruktorem kursu urazowego International Trauma Life Support (ITLS). Absolwent studiów podyplomowych "Project Management".

Z CSM związany od 2017 r. Najpierw jako technik symulacji, a następnie asystent naukowo-dydaktyczny. Przygotowując się do pracy dydaktycznej ukończył kurs EUSIM, dzięki któremu ma uprawnienia instruktorskie I stopnia, a wśród nich umiejętność pracy z symulatorami oraz środowiskiem symulacyjnym, znajomość zasad prowadzenia scenariuszy symulacyjnych, roli debriefingu w symulacji medycznej oraz unikania błędów medycznych i pracy nad bezpieczeństwem pacjentów. Prowadzi zajęcia dotyczące m.in. koncepcji pracy zespołu urazowego (tzw. Trauma Team) i komunikacji w zespole medycznym zajmującym się pacjentami po poważnych urazach.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 22.05.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 08.06.2024