Wróć do strony głównej
Aktualności | 15.08.2023

Nowy blask starych wydawnictw

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymała prawie 70 tys. zł na realizację projektu pn. "Wkład wrocławskiej ginekologii, położnictwa i pediatrii w rozwój medycyny europejskiej w XIX/XX w.". Dotacja pochodzi z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II", organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Program "Społeczna odpowiedzialność nauki II" składa się z dwóch modułów. Pierwszy to "popularyzacja nauki", w ramach którego wspierana jest realizacja projektów promujących osiągniecia naukowe i pracę badawczą, jak również wydarzeń propagujących przydatność wiedzy naukowej w codziennym życiu oraz innowacyjne rozwiązania w nauce i szkolnictwie wyższym.
Drugi moduł – "Wsparcie dla bibliotek naukowych" – adresowany jest do jednostek, które podejmują działania na rzecz utrzymania zasobów bibliotecznych o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa oraz ich opracowywaniu i udostępnianiu w postaci elektronicznej.

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymała dotację w ramach drugiego modułu i już lada dzień rozpocznie realizację rocznego projektu pn. "Wkład wrocławskiej ginekologii, położnictwa i pediatrii w rozwój medycyny europejskiej w XIX/XX w.".
W ramach zadania zespół pracowników biblioteki zajmie się opracowanie formalnym i rzeczowym oraz włączeniem do zbiorów i udostępnieniem w katalogach online publikacji z zakresu ginekologii, położnictwa i pediatrii, które zostały wydane w XIX i XX wieku. 

– Głównie są to wydawnictwa niemieckie, mniejsza część jest w językach francuskim i polskim. Dominują wśród nich podręczniki, monografie, atlasy z zakresu ginekologii, uroginekologii, chorób kobiecych, położnictwa, opieki nad matką i dzieckiem oraz pielęgnacji noworodków – mówi Dominika Sidorska, dyrektor Biblioteki Głównej UMW.

W zasobach jednostki są m.in. publikacje pediatrów Karla Stoltego, Adalberta Czernego i Clemensa Petera von Pirquet'a, atlasy dermatologa i wenerologa Alberta Ludwiga Sigesmunda Neissera czy wartościowa seria "Stereoscopischer medicinischer Atlas".

–  Cieszymy się, że będziemy mogli przywrócić im blask oraz że dzięki zamieszczeniu nowych opisów bibliograficznych w centralnych katalogach bibliotek wiedza o pracach, działalności medyków z naszego regionu będzie znana szerszemu gronu – dodaje Dominika Sidorska.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 15.08.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 16.08.2023